Kush është propaganduesi izraelit që i shërben propagandës së Vuçiçit! Thotë se Vuçiç parandaloi luftën e tretë botërore

3 minutes, 10 seconds Read

A ju kujtohet lajmi qesharak në Serbi nga fundi i vitit 2010, dhe ai thoshte kështu: “Peshkaqeni që plagosi katër dhe vrau një turist në Sharm El Sheikh javën e kaluar u mund herët këtë mëngjes kur një turist serb u hodh mbi të nga një shkëmb jo shumë larg plazhit. Ministria egjiptiane e Turizmit tha se një turist serb u hodh në det nën ndikimin e alkoolit dhe ra direkt mbi një peshkaqen, duke e vrarë atë në vend”.

Ky lajm humoristik kishte për qëllim ta bënte publikun të qeshte. Teksti i djeshëm propagandistik i Boaz Toporovskit, politikanit izraelit, kryetar i fraksionit të partisë Yesh Atid, me titull “Si e parandaloi Vuçiq “Luftën e Tretë Botërore” padyshim kishte për qëllim të bindë një pjesë të mirë të publikut tashmë të hipnotizuar serb për “realitetin e padiskutueshëm”.

“Teksti për realitetin paralel shkaktoi tallje dhe përqeshje, dhe jo vetëm në Serbi, ku çdo ditë jemi të bindur për fuqitë mbinjerëzore të udhëheqjes serbe që synojnë “ta bëjnë atë më të mirë për të gjithë ne”, por rajoni dhe bota qeshën me zë të lartë”, shkruan “Danas”.

Ky tekst u vlerësua për rubrikën “e besoni apo jo”. Publiku po hamendëson se sa kushtoi kjo reklamë në portalin jerusalempost.com. Duket se kjo hapësirë për Vuçiqin në këtë gazetë izraelite u shit qindra mijëra euro.

Por le të kthehemi te vepra e “argumentuar” e politikanit izraelit, e cila duket se është diktuar nga kurora e Andriqit.

Konfuzion, dramë, tension, imagjinoni dhe pastaj as mos imagjinoni sepse ky është “realitet i ashpër”, ne nuk e shpikim Zotin ashtu, na shtypin, na sulmojnë vazhdimisht, ia fusim sytë sepse “Serbia është në një vendndodhja strategjike në Evropën Lindore, si një urë ndërmjet lindjes dhe perëndimit”, ne duam paqen, por dërgojmë ushtrinë dhe pastaj e kthejmë atë…, shkruan tutje “Danas”.

Autori i artikullit, Boaz Toporovski, gjatë mandatit të tij të parë në Parlamentin izraelit (Knesset), kryesoi Grupin Parlamentar të Miqësisë Izrael-Moldavi dhe ishte kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Serbi. Ai është anëtar i partisë opozitare Yesh Atid. Ai i përket brezit të ri të politikanëve në Izrael (në korrik do të mbushë 43 vjeç).

Toporovski lindi dhe u rrit në Rishon Lezion, ku ndoqi shkollën fillore Haviv. Ai ka një diplomë master në ekonomi nga Universiteti i Tel Avivit.

Gjatë studimeve, Toporovski u bë kryetar i sindikatës studentore të universitetit në vitin 2005 dhe në atë detyrë qëndroi deri në vitin 2007.

Një kohë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, ka punuar edhe si këshilltar i ministrit të Çështjeve Sociale, Isak Hercog. Ai kaloi tre mandate në parlamentin izraelit.

Në maj të vitit 2008, Toporovski u zgjodh kryetar i Unionit Kombëtar të Studentëve izraelitë dhe do të mbajë atë post deri në vitin 2010. Ai themeloi partinë Cabar në vitin 2009, por ajo nuk kaloi regjistrimin zgjedhor për të hyrë në Knesset. Partia fitoi vende në këshillin e qytetit të Tel Avivit. Nga marsi 2011 deri në shkurt 2013 ka qenë president i agjencisë turistike Issta.

Ai ishte anëtar i Komisionit të Punëve të Brendshme dhe Mjedisit, Komitetit të Financave, Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve, Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë dhe Komitetit të Përbashkët të Buxhetit të Knesset.

Para zgjedhjeve të prillit 2019, Yesh Atid iu bashkua Aleancës Bardheblu dhe Toporovski ishte në vendin e 30-të në listë. Ai rihyri në Knesset pasi aleanca fitoi 35 vende.

Toporovski jeton në Nes Ziona. Ai është i martuar me Sheli Herman, me të cilin ka tre fëmijë. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme