Miliarderja dënohet me vdekje: Grupi i saj vodhi më shumë se 40 miliardë dollarë

Investitorja miliardere vietnameze Truong Mi Lan u dënua me vdekje sot në një gjykatë në qytetin Ho Chi Minh në Vietnamin jugor për mashtrim bankare shumë miliarda dollarësh në gjyqin më spektakolar në historinë e Vietnamit, raportoi media shtetërore Thanh Nien. Truong My Lan (67), e cila ka origjinë kineze, u dënua për grabitjen e […]

Aleancë ushtarake kundër Rusisë e Kinës, SHBA dhe Japonia bëhen bashkë. Peniani: Të jemi gati për luftë

Pak pasi Rusia dhe Kina, rikonfirmuan qëllimet për të fuqizuar bashkëpunimin ushtarak, SHBA bashkon forcat me Japoninë. Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri japonez Fumio Kishida shpalosën të mërkurën planet e bashkëpunimit ushtarak dhe projektet që nga raketat deri tek uljet në Hënë. Synimi është që të forcohet aleanca përballë kërcënimeve nga Kina dhe Rusia. […]

Australia do ta njohë shtetin palestinez

Ministrja e Jashtme e Australisë, Penny Wong, tha se vendi i saj mund ta njohë shtetësinë palestineze. Megjithatë, Hamasi – grup i shpallur terrorist nga SHBA-ja dhe fuqi të tjera – nuk do të mund të kishte asnjë rol në qeverisjen e atij vendi, tha ajo. Si opozita e Australisë, ashtu edhe Federata Zioniste e […]

Keqësohen raportet SHBA – Izrael! Pelosi: “Netanyahu i interesuar vetëm për mbijetesën e tij politike”

Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi deklaroi se kryeministri izraelit është i shqetësuar vetëm për mbijetesën e tij politike. Duke folur për podkastin e ish-ndihmësit të Barack Obamës, David Axelrod, ajo tha: “Unë ia kam thënë këtë Netanyahut gjatë viteve. Nuk e di nëse nuk dini si të bëni paqe, nuk doni të bëni […]

Pamje që tregojnë fuqinë e vërtetë të tërmetit që goditi Tajvanin, shoferi i veturës shpëton “për një fije floku” nga rrëshqitja e dheut (Video)

Një video rrëqethëse është duke qarkulluar në rrjetet sociale që tregon më së miri fuqinë shkatërruese të tërmetit në Tajvan, që goditi tre ditë më parë dhe ishte me fuqi prej 7.2 magnitudë. Ky tërmet u konsiderua si më i fuqishmi që goditi këtë vend në 25 vite e fundit, dhe që shkaktoi dëme të […]

“Netanyahu po bën një gabim”, Biden thirrje kryeministrit izraelit: Të vendoset armëpushim, akses të plotë në ushqime dhe ilaçe

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka thënë se beson se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po bën një “gabim” në trajtimin e situatës në Gaza. “Unë mendoj se kjo që ai po bën është një gabim. Unë nuk jam dakord me qasjen e tij”,tha ai në një intervistë. Ai tha se Gaza duhet të ketë “qasje […]

Interneti satelitor edhe në Shqipëri, Elon Musk: “Starlink” është funksional në të gjithë territorin

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e Shqipërisë. Lajmi u bë publik në rrjetin social “X” nga vetë Elon Musk. Në hartën e shtrirjes së internetit satelitor figuron edhe vendi ynë, si zonë aktive me këtë internet. Starlinku është kompani, e cila drejtohet nga Elon Musk. Sipas […]