Osmani: Federata Ruse ka një ndikim të fortë tek një nga kandidatët për president të RMV-së

Në Maqedoninë e Veriut nuk do të mund të formohet Qeveria e re – pas zgjedhjeve parlamentare të 8 majit – pa një marrëveshje për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, Bujar Osmani, kandidat për president të Maqedonisë së Veriut nga Fronti Evropian, që udhëhiqet nga Bashkimi Demokratik për Integrim […]

Talat Xhaferi ‘injorohet’ nga krerët e partisë, mezi e pret shiritin e kuq

Akterë të partisë së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) i janë mësyrë shiritit të kuq përgjatë një aktiviteti partiak. Mbrapa e kanë lënë kryeministrin e qeverisë teknike, Talat Xhaferi, i cili është njëherësh edhe pjesë e strukturave të larta të partisë. Pamjet janë publikuar në rrjetet sociale, teksa nuk është bërë i ditur se në […]

Aksidentohet autobusi me turistë në Maqedoninë e Veriut, 1 i vdekur e 12 të plagosur

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut njofton se përmes Ambasadës në Romë është informuar se sot në autostradën mes qyteteve Ascoli Piceno dhe Ankona në Itali ka ndodhur një aksident trafiku, në të cilin mori pjesë edhe një autobus i një agjencie turistike nga Maqedonia e Veriut. Siç njoftojnë nga […]

Ali Ahmeti e Ziadin Sela nënshkruajnë marrëveshje koalicioni, zgjerohet “Fronti Evropian”

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – partia më e madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut – Ali Ahmeti, dhe lideri i Aleancës Shqiptare (ASH), Ziadin Sela, mbrëmjen e së shtunës kanë nënshkruar marrëveshjen e koalicionit për zgjedhjet që do të mbahen në maj. Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes u bë në qytetin e […]

Aleksandri i Madh homoseksual? E djathta greke proteston kundër Netflix

Greqia ka zbritur në fushë kundër Netflix, për një dokumentar britanik mbi Aleksandrin e Madh që përshkruan marrëdhënien midis liderit të madh maqedonas dhe gjeneralit të tij besnik Hephaestion, si një dashuri homoseksuale. Lina Mendoni, Ministre e Kulturës e Qeverisë së Athinës, e përkufizoi serialin televiziv “Aleksandri, krijimi i një perëndie” si “një sajesë me […]