Pse na bie të fikët?

Një reduktim i papritur i rrjedhjes së gjakut në tru, kështu kanë shpjeguar tradicionalisht shkencëtarët pse njerëzve u bie të fikët. Hulumtimi i ri në minj, i botuar këtë javë në revistën “Nature”, ofron një kuptim më të afërt të mekanizmave themelorë pas të fikëtit. Studiuesit teorizojnë se aktivizimi i neuroneve që lidhin zemrën dhe […]

Hiqeni menjëherë tostin nga dieta juaj, mjekët paralajmërojnë rrezikun e madh që ju vjen nga konsumimi i tij

Tosti është një nga ushqimet më të konsumuara, sidomos për darkë. Kjo për arsye se përgatitja e tij është shumë e thjeshtë, kërkon vetëm pak minuta dhe është shumë i shijshëm. Por, mjekët kanë rekomanduar që këtë ushqim ta heqim menjëherë nga dieta jonë për shkak të përbërësve të tij. Sallami ose proshuta që futet […]

kspertët i përgjigjen variantit “të ri” të COVID-19: Vigjilent, por jo të shqetësuar

Studiuesi dhe virologu, Prof Tulio de Oliveira, ka thënë se nuk ka nevojë për panik mes raporteve për një variant “të ri” të COVID-19. De Oliveira, për News24, të hënën ka thënë se për shkak se EG.5 është një prejardhje e variantit Omicron, nuk ishte e re dhe nuk përbënte kërcënim për asnjë grup njerëzish. […]

E thonë ekspertët: Ankthi kurohet në tavolinë! Ja ushqimet që duhet të përdorni

Kohët e fundit, shumë individë po vuajnë nga ankthi. Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, një regjim ushqimor i balancuar mund të ndihmojë shumë në rikthimin e ekuilibrave hormonalë por edhe sheqerit në gjak, gjë që kontribuon në mirëqenien tonë emocionale. Disa nga ushqimet që ndihmojnë për të parandaluar ankthin janë: Turshitë Ushqimet e fermentuara në […]

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë një shpërthim të ri të pandemisë së Coronavirusit

Shkencëtarët kanë zhvilluar një program të inteligjencës artificiale që duhet të paralajmërojë njerëzimin për shpërthimin e një pandemie të re COVID-19, shkruan Science Alert. Programi është titulluar Sistemi i Zbulimit të Hershëm të Anomalive (EWAD). Shkencëtarët i besojnë asaj, sepse kur kontrollonte të dhënat aktuale për përhapjen e SARS-CoV-2, ajo parashikoi me saktësi se cilat […]