Kombi shqiptar dhe Shqipëria janë në prag të vdekjes, shqiptarët flenë

NGA: AUREL DASARETI Një profesor shqiptar (ne njihemi prej vitesh) më dërgoi videon e mëposhtme dhe më pyeti për mendimin tim për paralajmërimin “sekret” të Edvin Kristaq Ramës: “S’keni parë gjë akoma!”; dhe marrëveshja me mafinë italiane të këtij krimineli kuisling antishqiptar – për ta kthyer Shqipërinë evropiane në një shkretëtirë mbeturinash të “refugjatëve” afrikanë që […]

Sa shqiptarë banonin në Athinë dy shekuj më parë? E dhëna e një francezi që zemëron grekët

Një shkrim në gazetën greke ‘Protothema’ me titull “Athina e vitit 1850: Shqiptarë, polakë, maltezë, zjarrvënës dhe të tjerë…”, citohet një gazetar francez të ketë thënë se Athina banohej në një pjesë nga shqiptarët asokohe. “Një nga të huajt që vizitoi Greqinë pak vite pas çlirimit të saj ishte shkrimtari, akademiku dhe gazetari francez Edmond […]

Pse jo ta quajmë, Republika e Dardanisë!?

Nga Frank Shkreli “Një zbulim që formëson historinë, një dedikim i fuqishëm nga Perandori Justinian është zbuluar në Lokalitetin Arkeologjik Ulpiana”. Kështu e ka cilësuar Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, i Republikës së Kosovës, Hajrulla Çeku, njoftimin e ditëve të fundit të një ekipi të përbërë nga arkeologë të Kosovës dhe francezë, I cili […]

‘Tirana i paguante fshehtas Egjiptit, thasë me dollar për 28 raketat e para të ardhura në Durrës”! Dëshmia e kapitenit të afërm me Enver Hoxhën

Në vitin 1959–1960, kohë kur Shqipëria ishte anëtare e Traktatit të Varshavës, vëndi ynë u armatos me raketa moderne sovjetike, që e rritën fuqishëm potencën ushtarake mbrojtëse, në raport me fqinjët potencialisht armiqësorë. Nga Mark Brunga Memorie.al / Në vitin 1959–1960, kohë kur Shqipëria ishte anëtare e Traktatit të Varshavës, vëndi ynë u armatos me […]

“Science”: Populli shqiptar dhe gjuha shqipe, të paktën 6 mijë vjet të vjetër dhe autoktonë në trojet e veta

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ndau të premten një artikull të “Science”, që konfirmon se shqipja është një ndër tri gjuhët më të vjetra indo-europiane që fliten ende. Studimi i kryer me metoda të sofistikuara për gjuhët europiane, e rendit gjuhën shqipe ndër më të vjetrat bashkë me armenishten dhe greqishten. Ndërkohë, kërkimi i bërë […]