Çfarë dihet për armët “sekrete” që SHBA i ka dhënë Ukrainës

1 minute, 24 seconds Read

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar se fshehurazi i kanë dërguar raketa me rreze të gjatë veprimi Ukrainës, për t’i përdorur kundër Rusisë. Presidenti Joe Biden aprovoi dërgimin e tyre në shkurt dhe mars dhe Ukraina i ka përdorur ato dy herë.

“Kemi dërguar disa dhe do të dërgojmë të tjera tani që kemi si autoritetin edhe të ardhurat. Nuk mund të përmend detaje për motive operacionale, por mendoj se këto raketa do bëjnë diferencën”, deklaroi këshilltari për sigurinë kombëtare në SHBA, Jake Sullivan.

Sullivan deklaroi më tej se vendimi për të pajisur Kievin me “ATACMS” erdhi pasi Rusia mori raketa balistike nga Korea e Veriut.

Në fjalimin e tij të përnatshëm, presidenti Zelensky falënderoi Uashingtonin për miratimin e ndihmës së re ushtarake, që përfshin 57 miliardë euro për Ukrainën.

“I jam mirënjohës presidentit Biden, Kongresit dhe të gjithë amerikanëve që e kuptojnë nevojën për ta kthyer mbrapsht erën e luftës së Putin, pasi vetëm atëherë liria nuk do të jetë e kërcënuar”, deklaroi Zelensky.

Ndërsa në një postim në rrjetin “X”, Zelensky tha se Kievi ka të dhëna se Rusia po planifikon të zhbëjë samitin global të paqes në Zvicër, që mbahet në qershor. Sipas tij, Moska ka një plan të caktuar për të reduktuar numrin e vendeve pjesëmarrëse.

Deri më tani Zvicra nuk ka deklaruar se cilat vende do të ndjekin samitin në Lucernë, por pranoi se Rusia ka pak gjasa që të jetë e pranishme.

Publikime te ngjashme