U akuzua se u financua nga Serbia – Hoxha Fadil Musliu tregon kush e ndërtoi Xhaminë në Mati 1 në Prishtinë (Video)

Akuzave të ish-zv.ministrit, Milazim Gashi, se xhamia në lagjen Mati 1 në Prishtinë është e financuar nga Serbia, u është përgjigjur imami i kësaj xhamie, Fadil Musliu. Musliu ka treguar në një bisedë për Insajderi se nga kush u financua xhamia në të cilën shërben tash e disa vite. Në këtë intervistë ka folur edhe […]

Jemi të krishterë apo myslimanë? Debati më i madh intelektual mes Kadaresë dhe Rexhep Qoses

Një prej debateve më të diskutuar që ka ndodhur ndonjëherë nëpërmjet dy mendjeve të ndritura të kombit Shqiptar, është ai midis Ismail Kadaresë dhe akademikut Rexhep Qose, ku midis tyre pati polemika se çfarë jemi ne shqiptarët, të krishterë apo myslimanë? Këtë debat na e risjell edhe njëherë Euronews.al nëpërmejt gazetares Esiona Konomi, ku në […]

Më shumë se 550 pelegrinë thuhet se kanë vdekur në Mekë, pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Të paktën 550 haxhinj kanë vdekur gjatë haxhit këtë vit dhe të paktën 323 nga ata që vdiqën ishin egjiptianë, thuhet të kenë thënë dy diplomatët arabë. “Të gjithë ata [egjiptianët] vdiqën për shkak të nxehtësisë” përveç njërit që pësoi lëndime vdekjeprurëse gjatë një përplasjeje të vogël të turmës, ka thënë një nga diplomatët, duke […]

Përgatitje për pelegrinazhin e Haxhit, forcat saudite mbajnë një paradë ushtarake

Forcat e sigurisë të Arabisë Saudite marshuan në Mekë ndërsa pelegrinët nga mbarë bota vijuan të mblidheshin në qytetin e shenjtë mysliman për pelegrinazhin vjetor të Haxhit. Forcat e policisë zhvilluan gjatë paradës ushtarake disa situata dhe manovra të ndjekjes dhe kapjes së kriminelëve. Pelegrinët filluan të mblidhen në qytetin e shenjtë të Mekës në […]

Ronaldo e uron festën e Bajramit: Paqe dhe lumturi në këtë ditë speciale

Cristiano Ronaldo e ka uruar festën e Fitër Bajramit. Ylli portugez përmes një postimi në Twitter uroi të gjithë besimtarët myslimanë. “Urime festa e Bajramit. Ju uroj paqe dhe lumturi në këtë ditë speciale”, shkroi ai. Eid Mubarak! Wishing you all joy, peace and happiness on this special day. pic.twitter.com/P3Fm198yZq — Cristiano Ronaldo (@Cristiano) April […]

Vlera e festës së Fitër Bajramit

Muslimanët kanë dy festa, dy bajrame, Bajramin e Ramazanit dhe Bajramin e Kurbanit. Këtë qartë e ka theksuar Muhammedi a.s. në një hadith të tij. Kjo festë ka edhe përmbajtjen e saj, gëzimin, harenë, në çka tregon edhe shembulli i Ebu Bekrit r.a., i cili me një ditë bajrami e vizitoi të bijën e tij, […]

Pas një muaj agjërimi, besimtarët myslimanë mbushin sheshin Skenderbej për faljen e namazit të Bajramit!

Besimtarët myslimanë në mbarë botën festojnë sot Fiter Bajramin. Pas përmbylljes së sakrificës dhe adhurimit ndaj Zotit përmes agjërimit në muajin e Ramazanit, besimtarët myslimanë në kryeqytet u mblodhën mëngjesin e sotëm për të falur namazin në sheshin Skënderbej. Falja e Bajramit nisi në orën 06.30 ku u lexuan pjesë nga Kurani, ndërsa në orën […]