“Nuk më rruhet për SPAK”, vijon “përplasja” mes çiftit Meta-Kryemadhi, kreu i PL i përgjigjet pas deklaratave të forta

Kryetari i Partisë së Lirisë tha se ‘Kryemadhi po bie në kundërshtim me kodin e etikës’, pasi ajo deklaroi se ‘nuk i rruhej’ për SPAK-un dhe as për burgun. “Bie në kundërshtim me kodin e etikës. Tani mendoj se është mbledhje e rëndësishme, ka shqetësim për rendin e ditës, por po jepet 10 ditë para. […]

Skandaloze: Analisti nga Shqipëria krahason drejtuesit e UÇK-së me Mlladiqin

Analisti shqiptar, Shpend Gashi, ka ofenduar rëndë gjeneralët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke i krahasuar me kriminelët serbë si Ratko Mladiq dhe Milan Radoiçiq. I ftuar në “Zonë e Lirë” analisti dhe ish profesori i shkencave politike, i ka quajtur ‘kriminelë lufte’ prijësit e UÇK-së. Ai ka ofenduar edhe popullin kosovar duke shtuar se […]

Ambasadorja e Shqipërisë në Izrael: Tani situata është e qetë, nuk bëhet fjalë për evakuim të shqiptarëve

Ambasadorja e Shqipërisë në Izrael, Meri Kumbe, ka dhënë më shumë detaje në lidhje me situatën që paraqitet në Izrael, pas sulmit nga Irani. Kumbe u shpreh se situata në vend tashmë paraqitet e qetë dhe se nuk bëhet fjalë për evakuim të shqiptarëve që ndodhen në Izrael. Ambasadorja shprehet se pasdite, kabineti i luftës […]

Macron i impresionuar nga reformat, Rama: Krenarë që kemi një tjetër mik të afërt, “integrimi” më pak burokratik

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Paris, ku është pritur nga presidenti francez Emmanuel Macron. Në një deklaratë të përbashkët për shtyp, shefi i Élysée-së deklaroi se Franca është e impresionuar nga ecuria e reformave në Shqipëri. Macron përgëzoi homologun e tij për zërin që Shqipëria ka pasur deri më sot në rajon, […]

A po pritet Erdogan që të inagurohet xhamia e Namazgjasë? Përgjigjet nënkryetari i KMSH-së

Namazi i Fiter Bajramit u fal këtë mëngjes në sheshin “Skënderbej” nga besimtarët myslimanë, pas 30 ditëve agjërim që përkojnë me muajin e shenjtë të Ramazanit. Ky është viti i disatë radhazi që besimtarët falen në sheshin qendror të Tiranës, edhe pse duket se në xhaminë e Namzgjasë pas 10 vitesh, punimet po arrijnë drejt […]

Të gjithë gati për luftë, Shqipëria shton buxhetin për mbrojtje dhe rrit kapacitetin e armatimit

Në 10 vitet e ardhshme vendi ynë synon që të modernizojë forcat e armatosura për t’u përgjigjur sfidave të reja sigurisë. Sipas Strategjisë Ushtarake të publikuar së fundmi kokusi kryesor do të jetë modernizimi i sistemeve të mbrojtjes kundër dronëve, mbrojtjes ajrore me sisteme me rreze të shkurtër veprimi si dhe sistemeve të mbrojtjes me […]

Pas një muaj agjërimi, besimtarët myslimanë mbushin sheshin Skenderbej për faljen e namazit të Bajramit!

Besimtarët myslimanë në mbarë botën festojnë sot Fiter Bajramin. Pas përmbylljes së sakrificës dhe adhurimit ndaj Zotit përmes agjërimit në muajin e Ramazanit, besimtarët myslimanë në kryeqytet u mblodhën mëngjesin e sotëm për të falur namazin në sheshin Skënderbej. Falja e Bajramit nisi në orën 06.30 ku u lexuan pjesë nga Kurani, ndërsa në orën […]