Shkencëtarët afër zbulimit të forcës së pestë të natyrës: Mund të çojë në një revolucion në fizikë

Shkencëtarët në Çikago thonë se mund të jenë më afër zbulimit të ekzistencës së një force të re të natyrës. Ata kanë gjetur më shumë prova se grimcat nën-atomike, të quajtura muone, nuk po sillen në mënyrën e parashikuar nga teoria aktuale e fizikës nën-atomike. Shkencëtarët besojnë se një forcë e panjohur mund të jetë […]

Dy shpërthime të fuqishme në Diell shkaktuan një stuhi gjeomagnetike

Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor (SWPC) e Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA-së (NOAA) tha se dy shpërthime të fuqishme në Diell, të regjistruara nga Agjencia hapësinore amerikane NASA kanë shkaktuar një stuhi gjeomagnetike, transmeton Anadolu. Sipas njoftimit të NASA-s, shpërthimi i parë diellor ka ndodhur në fundjavë, ndërsa i dyti të hënën, […]

Rrotullimi i Marsit po përshpejtohet, shkencëtarët nuk janë të sigurt pse

Marsi po rrotullohet më shpejt dhe ditët e tij gradualisht po shkurtohen, kanë zbuluar shkencëtarët. Planeti i kuq e përshpejton rrotullimin e tij me rreth katër milisekonda në vit, kjo është arsyeja pse ditët përfundojnë një fraksion të milisekondës më herët. Siç tregojnë këto matje, ndryshimet janë delikate, por shkencëtarët që i vëzhguan ato nuk […]

Ndryshimet klimatike sollën valët e të nxehtit në Evropë dhe SHBA

Valët e të nxehtit që godasin Evropën dhe SHBA-në në korrik do të kishin qenë “praktikisht të pamundura” pa ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit, thotë një studim shkencor. Ngrohja globale nga djegia e lëndëve djegëse fosile gjithashtu bëri që vala e të nxehtit të prekte pjesë të Kinës 50 herë më shumë. Ndryshimet klimatike […]

Kur në Tokë ecën mendjet më të mëdha të njerëzimit

Nga Jonny Tomson Përgjatë historisë ka momente të veçanta kur vërehet një “lumë gjenialiteti”. Mendoni pak se si brenda një shekulli, bota njohu Dekartin, Lajbnicin dhe Njutonin, për të mos përmendur Shekspirin, Miltonin dhe Bahun. Ose mendoni se si brenda një brezi, dikush mund të kishte takuar hipotetikisht Bismarkun, Mbretëreshën Viktoria, Mari Kyrinë dhe Tomas […]

Mrekullia e largët gjeologjike që mund të jetë origjina e njerëzimit

Masivi shkëmbor Ennedi në Afrikë, përmban një numër të jashtëzakonshëm veprash të artit parahistorik, mirëpo kjo mrekulli gjeologjike njihet shumë pak në botë. Gjatë miliona viteve, era dhe shiu e kanë skalitur këtë masiv që gjendet në cepin e largët verilindor të Çadit, ndërsa njerëzit e lashtë e kanë dekoruar këtë peizazh, duke pikturuar dhe […]

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë gjumë deri në mëngjes. Disa madje shohin disa arsye mistike në këtë, por shkencëtarët kanë një mendim krejtësisht të ndryshëm, dhe ai ka vlefshmëri shkencore. Një studim i mjekësisë së gjumit zbuloi se […]