author

Shkarkohet anëtari i KPK-së Agron Beka

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit të Kuvendit të Kosovës e ka shkarkuar anëtarin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Agron Beka. Lajmin e ka bërë të ditur KPK-së, ku përmes një komunikate për medie thuhet se ky institucion e ka pranuar me shqetësim informacionin se është miratuar […]

Gërvalla: Pas të dielës asgjë s’është njësoj me Serbinë, Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Zv.kryeministrja e Kosovës, njëherësh edhe Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla, ka deklaruar mbrëmjen e sotme se Asociacioni me Serbinë “ka vdekur”. Ajo u shpreh se tashmë ka prioritete komplet ndryshe pas sulmit të së dielës, në lidhje me BE-në dhe SHBA-në. Tashmë sipas saj siguria është prioriteti kryesor i diskutimeve me ndërkombëtarët, gjë […]

E dhimbshme: Ky është kosovari që humbi jetën tragjikisht në territorin e Serbisë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nëpërmjet Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Kosovës në Serbi, është njoftuar se një shtetas i Republikës së Kosovës, është gjetur pa shenja jete në territorin e Serbisë. Rrethanat e vdekjes së tij nuk janë sqaruar ende krejtësisht. Ndërsa, familjarët e të ndjerit kanë dhënë lajmin e dhimbshëm ku […]

Javën e ardhshme Parlamenti Evropian diskuton situatën në veri të Kosovës

Parlamenti Evropian do të diskutojë situatën në veri të Kosovës në seancën e ardhshme në Strasburg. Siç është paralajmëruar, eurodeputetët do të diskutojnë për marrëdhëniet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës me Komisionin dhe Këshillin të martën pasdite, pas konflikteve të fundit në veri. Në njoftim thuhet se Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të […]

Edi Rama tha se KFOR duhet ta marrë nën kontroll veriun, Kurti i përgjigjet me një JO të madhe!

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është pyetur nga media boshnjake “Istraga” lidhur me propozimin e homologut të tij shqiptar Edi Rama se “Veriun e Kosovës duhet ta marrë nën kontroll KFOR”. Siç raporton ky medium, që thotë se biseda e plotë me Kurtin do të publikohet të dielën, Kurti ka deklaruar se kudo në shtetin […]

“Vajza është shumë e re, qesh bukur”, analisti Zheji ofendon në studio deputeten Doarsa Kica

Deputetja e LDK-së Doarsa Kica gjatë një debati në emisionin e Shqipërisë ‘Top Story’ është ofenduar nga analisti politik Artur Zheji, duke e cilësuar se “është ende e re”. Teksa diskutohej lidhur me sulmin terrorist në veri të Kosovës, Kica dhe Zheji kishin mospajtime gjatë diskutimeve, në debat e sipër ky i fundit i drejtohet […]