Gazeta zvicerane në gjuhën shqipe: Dubai ‘strehon’ biznesmenë VIP dhe mbi 500 eskorta shqiptare

Dubai është qyteti më popullor i Emirateve të Bashkuara Arabe, i pozicionuar në juglindje të Gjirit Persik. Por sa shqiptarë jetojnë në Emirate? Çfarë bëjnë shqiptarët në Dubai? Përveçse për biznese e shkollim, një numër i konsiderueshëm janë edhe vajza “eskorta”. Gazeta zvicerane në gjuhën shqipe LeCanton27 ka bërë një investigim për Dubain, si është […]

Miliarderja dënohet me vdekje: Grupi i saj vodhi më shumë se 40 miliardë dollarë

Investitorja miliardere vietnameze Truong Mi Lan u dënua me vdekje sot në një gjykatë në qytetin Ho Chi Minh në Vietnamin jugor për mashtrim bankare shumë miliarda dollarësh në gjyqin më spektakolar në historinë e Vietnamit, raportoi media shtetërore Thanh Nien. Truong My Lan (67), e cila ka origjinë kineze, u dënua për grabitjen e […]

Videoja merr vëmendje në rrjetet sociale: Burri latin tregon gruan e tij që ngjan me Presidenten Vjosa Osmani!

Një video po merr vëmendjen e përdoruesve të rrjeteve sociale, duke shfaqur një ngjashmëri të jashtëzakonshme midis një gruaje latine të panjohur dhe Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Në pamjet që po bëjnë xhiron e internetit, shfaqet Presidentja Osmani në një video në një laptop, ndërsa menjëherë pas saj, një grua që ka një ngjashmëri […]

Guri gjigant po binte nga shkëmbi, përfundon direkt mbi veturën në lëvizje – pasojat e tërmetit shkatërrues në Tajvan

Pamjet rrëqethëse anga tërmeti shkatërrues në Tajvan janë duke u shfaqur në rrjetet sociale. Më i fundit është ai i një veture që goditet dhe shtypet plotësisht nga përplasja e një guri, që ishte shkëputur nga shkëmbi dhe kishte rënë në rrugë. Vetura ishte në lëvizje kur guri i madh ra dhe e goditi direkt, […]

Tetë arsye përse duhet dëgjuar Radio

Ne jemi bërë për të dëgjuar. Nëse është e vërtetë se “dëgjimi dhe muzika përfaqësojnë një pjesë të pandashme të përvojës njerëzore”, siç thotë psikologu Daniel Müllensiefen nga Universiteti i Londrës, atëherë radio është një aleat i mirëqenies sonë. Bota e telekomunikacionit ka pësuar transformime të thella, por radioja nuk e ka humbur kurrë tërheqjen […]

Cili ishte revolucioni politik më i rëndësishëm is shekullit XX?

Është e vështirë të thuhet se cili revolucion ishte më i rëndësishmi, qoftë edhe sepse historianët ende nuk pajtohen se çfarë janë në të vërtetë revolucionet. Nëse rëndësia përcaktohet në terma të shtrirjes ndërkombëtare, atëherë revolucionet komuniste të Rusisë dhe Kinës do të ishin dy pretendentët më të fortë. Në vend që të kërkojnë ngjashmëri […]

John Grisham / Avokati dhe djajtë

MAKINA Grisham nuk ndalet kurrë. Ai tashmë është duke shkruar me nxitim hitin e tij të radhës. Dhe ngadalëson shpejtësinë, një pasdite, në shtëpinë e tij në Virxhinia. Për të folur për pengje, jetën pas trëndafilave dhe padrejtësitë që nuk i duron dot, siç bëjnë shumë. Në një intervistë të vitit 2009 ju thatë se, […]