50 euro gjoba nëse e kaloni rrugën jashtë vendkalimeve të shënuara, Policia sqaron se në cilat raste lejohet

Policia e Kosovës ua ka kujtuar këmbësorëve rastet kur mund të kalojnë rrugën jashtë vendkalimeve të shënuara për këmbësorë dhe gjobën me të cilën mund të ndëshkohen nëse nuk e respektojnë këtë rregull. Me Ligjin e ri për Rregullat e Trafikut Rrugor, mosrespektimi i kësaj rregulle ndëshkohet me 50 euro. Policia ka sqaruar se kalimi […]

FOTO| Pamje nga shpërthimi në Prishtinë, ku cak i sulmit ishte këngëtari Noga

Një shpërthim ka ndodhur sot në rrugën “Zekirja Cana” në Prishtinë, me ç’rast janë dëmtuar gjashtë vetura. Nga Policia e Kosovës kanë thënë se nga informacionet e para dyshojnë e bëhet fjalë për granatë dore. Si pasojë e shpërthimit nga fragmentet e mjetit shpërthyes gjashtë vetura janë dëmtuar, derisa nuk raportohet për pasoja në njerëz. […]

Policia Ushtarake e FSK-së ngrit kapacitetet e saj

Forca e Sigurisë së Kosovës ka njoftuar se në kuadër të ngritjes së kapaciteteve të Policisë Ushtarake të saj, është realizuar kursi bazik për Polici Ushtarake i organizuar nga Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes, dhe realizuar në bashkëpunim me instruktorët e Policisë Ushtarake. Sipas FSK-së kursi bazik zgjat 10 javë dhe pjesëtarët trajnohen në teorinë […]

Ronaldo e uron festën e Bajramit: Paqe dhe lumturi në këtë ditë speciale

Cristiano Ronaldo e ka uruar festën e Fitër Bajramit. Ylli portugez përmes një postimi në Twitter uroi të gjithë besimtarët myslimanë. “Urime festa e Bajramit. Ju uroj paqe dhe lumturi në këtë ditë speciale”, shkroi ai. Eid Mubarak! Wishing you all joy, peace and happiness on this special day. pic.twitter.com/P3Fm198yZq — Cristiano Ronaldo (@Cristiano) April […]

Shpërthim tek Lagjja e Profesorëve në Prishtinë, 6 vetura të dëmtuara

Sot, në rrugën “Zekerija Cana” në Prishtinë, e njohur si Lagjja e Profesorëve ka ndodhur një shpërthim. Lajmin e ka konfirmuar Agron Borovci, zëdhënës i policisë, shkruan lajmi.net. Sipas njoftimit të tij, shpërthimi kishte ndodhur nga një mjet shpërthyes (granatë dore), ku si pasojë e saj janë dëmtuar gjashtë vetura. Nuk raportohet për të lënduar. […]

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

Italia po përgatitet të dërgojë trupa shtesë në Kosovë. Aktualisht janë 850 ushtarë italianë në kuadër të KFOR në Kosovë dhe kjo shifër pritet të shkojë në 1mijë e 550. Ky është rezultati që vjen nga diskutimet e Gjeneralit italian, Francesko Figliuolo para Parlamentit të Italisë. Ky i fundit drejton Komandën e Përbashkët të Operacioneve […]

Regjistrimi i diasporës përmes platformës ‘online’, detajet

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka lansuar platformën online për regjistrimin e diasporës në Regjistrimin e Popullsisë. Kjo platformë quhet ReKos 2024.. “Ftohen qytetarët e Kosovës që jetojnë në diasporë që ta shfrytëzojnë këtë mundësi për ta bërë regjistrimin online në linkun: https://ediaspora.rks-gov.net/ “. Regjistrimi […]