Zvicra i kërkon Serbisë të mos e bllokojë Kosovën, e Kosovës të themelojë Asociacionin

Përfaqësuesja e Zvicrës në Këshillin e Sigurimit ka kërkuar nga të dy palët t’i realizojnë premtimet e tyre. Në fjalën e saj, ajo i bëri thirrje Serbisë të mos e pengojë Kosovën në anëtarësim në organizata ndërkombëtare. “I bëjmë thirrje Serbisë që të heq çdo paqartësi në lidhje me përkushtimin e saj ndaj marrëveshjeve dhe […]

Britania e Madhe: E mbështesim Kosovën në aspiratat për integrim

Britania e Madhe ka deklaruar se është mbështetëse për aspiratat e Kosovës në integrimin evropian, duke i kërkuar njëkohësisht zbatimin e dakordimeve me Serbinë në Bruksel. Përfaqësuesi i Britanisë në Këshill të Sigurimit i ka bërë thirrje Serbisë që t’i mbajë në përgjegjësi kryerësit e sulmit në Banjskë në shtatorin e 2023-s. “Lista Serbe e […]

Përfaqësuesja japoneze në OKB: Personat e agresionit në Banjskë të dalin para drejtësisë

Shino Mitsuko, përfaqësuesja e Japonisë, ka bërë thirrje që të dalin para drejtësisë personat që kanë kryer agresionin në Banjskë. “Ne pranojmë zhvillimet pozitive në Kosovë bazuar në zbatimin e ligjit, dhe stabilitetit relativ në mbarë regjionin. Ato çka ndodhën në tërësi dhe palët që i kanë kryer duhet të hetohen. Gjithashtu vëmë në pah […]

OKB nuk deshti t’i lejonte heroinat kosovare të futen në sallë, Osmani refuzoi pjesëmarrjen pa to

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Ajo në ekip kishte katër gra, viktima të luftës në Kosovë, Elhame Muqolli, Fahrije Hoti, Vasfije Krasniqi, Shyhrete Tahiri. Por burime nga Nju Jorku tregojnë se këto gra janë penguar që të hyjnë në sallën e Këshillit të Sigurimit, përkundër se […]

Korrupsion i qeverisë dhe probleme me pavarësinë e gjyqësorit – gjetjet e raportit të DASH për Kosovën

Raporti i Departamentit të Shtetit për të Drejtat e Njeriut thotë se nuk pati ndryshime domethënëse gjatë vitit 2023 për situatën e të drejtave të njeriut në Kosovë. Ndër raportimet më të rëndësishme në lidhje me të drejtat e njeriut ishin problemet serioze me pavarësinë e gjyqësorit; kufizimet serioze ndaj lirisë së shprehjes dhe lirisë […]

Ziadeh kërkon themelimin e Asociacionit: Implementimi i plotë i marrëveshjes së Ohrit i largon nga krizat Kosovën dhe Serbinë

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe udhëheqësja e misionit të OKB-së në Kosovë (UNMIK), Caroline Ziadeh, ka kërkuar sërish nga Kosova që të themelohet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe. Ziadeh, në fjalimin e saj në seancën e Këshillit të Sigurimit ka deklaruar se me zbatimin e […]

Zgjedhjet në veri, Kurti: Serbia e ka parë që mund t’i mbledh 20%, por jo edhe 50% – masat e BE të hiqen sa më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas dështimit të votimeve në katër komunat veriore. “Bazë e kërkesës për zgjedhjet për shkarkim ishte mungesa e legjitimitetit të kryetarëve aktual për shkak të daljes së ulët të qytetarëve, për shkak të kërcënimeve e shantazheve ndaj popullsisë lokale nga Beogradi zyrtar dhe vegla e tij Lista Serbe. […]

Britania shpreh keqardhje për votimet në veri: Kryetarët do të vazhdojnë t’i kryejnë detyrat e tyre

Të dielën në katër komunat veriore: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok, u zhvillua procesi i votimit ku të gjithë qytetarët e këtyre komunave patën mundësinë të shprehin vullnetin e tyre për largimin ose jo të kryetarëve të tyre të zgjedhur një vit më parë. Ky proces, megjithatë, dështoi si pasojë e pjesëmarrjes […]

Osmani prezanton në OKB të mbijetuarat e luftës që i mori me vete: Përjetuan klithmat e fëmijëve që u dogjën për së gjalli, u përdhunuan në sy të fëmijëve

Presidentja e Kosovës e ka marrë Elhame Muqollin, të mbijetuarën e masakrës së Poklekut në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në New York, për të treguar se si forcat serbe kishin vrarë dhe djegur edhe foshnje për së gjalli në tmerrin që ajo i mbijetoi. Osmani tregoi në OKB se si në sy […]