Category: Histori

1 2 3 4 20 / 36 POSTS
“Shqiptarët për 500 vite u ngritën më lartë në Perandorinë e përbashkët Osmane!”

“Shqiptarët për 500 vite u ngritën më lartë në Perandorinë e përbashkët Osmane!”

“Kalate e shqiptarëve janë Xhamiat. Ato janë mbrojtësit e identitetit [...]
Si kanë reaguar presidentët amerikan përgjatë dekadave, në çështjet ku përfshihej Izraeli

Si kanë reaguar presidentët amerikan përgjatë dekadave, në çështjet ku përfshihej Izraeli

Në të njëjtën ditë kur sulmet ajrore izraelite vranë 10 anëtarë të një [...]
A e dini se pse Turqit na quajn Arnaut? Domethënia do të na bëjë krenar..

A e dini se pse Turqit na quajn Arnaut? Domethënia do të na bëjë krenar..

Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qënë prezent që Turqit neve shqi [...]
Sikur mos të ishin Turqit, shqiptarët do të ishin sllavë! Ja kush e thotë këtë?

Sikur mos të ishin Turqit, shqiptarët do të ishin sllavë! Ja kush e thotë këtë?

“Nëse turqit nuk do të kishin ardhur në Ballkan dhe të shkatërronin Pe [...]
​22-vjet nga rënia heroike e Ilaz Kodrës

​22-vjet nga rënia heroike e Ilaz Kodrës

Sot bëhen 22 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimta [...]
James Pettifer: Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së!

James Pettifer: Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së!

Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më tani t [...]
Historiani bullgar: Në Maqedoninë perëndimore ka vetëm shqiptarë

Historiani bullgar: Në Maqedoninë perëndimore ka vetëm shqiptarë

Profesor Bozhidar Dimitrov është një historian bullgar dhe Drejtor i M [...]
KMDLNJ: Sava Janjiq të hetohet për krime lufte në Kosovë

KMDLNJ: Sava Janjiq të hetohet për krime lufte në Kosovë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka thënë s [...]
1 2 3 4 20 / 36 POSTS