As shkenca s’po i jep dot përgjigje: pse këta njerëz ecin si kafshët?

Familja Ulas në Turqi ecën në një mënyrë të pazakontë që ka habitur shkencëtarët dhe ka vënë në pikëpyetje kuptimin e evolucionit njerëzor. Nga gjithsej nëntëmbëdhjetë fëmijë të lindur në familje, pesë prej tyre ecin me të katër këmbët, duke përdorur këmbët dhe duart me shkathtësi të mahnitshme. Në vitin 2006, BBC realizoi një dokumentar […]

Shihni se ç’bën një i marrë në timon

Disa persona kanë mbetur të plagosur në një aksident të rëndë, por më shumë incident, të ndodhur të premten e 11 gushtit në Teksas. Në autostradën afër Arlingtonit, shofer kamioni doli në rrugë me një shpejtësi të jashtëzakonshme dhe shkaktoi dëme të mëdha materiale. Shoferi i paidentifikuar po “pastronte” gjithçka përballë tij dhe siç shkruajnë […]

Meteorologu spanjoll bën parashikimin e frikshëm, vala e të nxehtit do sjellë uragan në Mesdhe!

Mesdheu ka kapërcyer valën e dytë të të nxehtit deri më tani këtë vit, duke prekur edhe vendin tonë. Një valë shumë e ashpër e ka përfshirë pothuajse të gjithë gadishullin, duke e ngritur temperaturën në 45 gradë në zona të ndryshme të vendit. Mario Picazo, meteorolog spanjoll për eltiempo.es, ka bërë tashmë parashikimin e […]

“Të fala Parisit e të fala Shkupit, jemi ushtarë o të Albin Kurtit”, bëhet virale dasma kosovare

“Të fala Parisit e të fala Shkupit, jemi ushtarë o të Albin Kurtit”. Kështu ia thonë këngës ata që u thirrën për një gjë të tillë nga i zoti i shtëpisë. Grupi i muzicientëve të angazhuar, me kërkesë të veçantë, ndryshuan paksa vargjet e “T’fala Parisit”, këngë kjo që zë vend gjithmonë në ahengjet kosovare. […]

Macja goditi me putra qenin, labradori nuk reagojë aspak – bëhet viral në rrjetet sociale

Përdoruesi i TikTok @sarahsellsseashellss ndau një video të kafshëve shtëpiake në profilin e saj, e cila u bë hit në TikTok. Në videon e parë 2.8 milionë herë, mund të shohim labradorin duke u relaksuar në një kolltuk lëkure, ndërsa macja shtrihet në tavolinë pranë tij. Macja lozonjare dhe që kërkon vëmendje më pas goditi […]

Ramiz Lladrovci ia mëson “shqiponjën” Van Damme’it, çfarë shkruan pas takimit me të

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar një fotografi me aktorin e njohur dhe mjeshtrin e arteve marciale Van Damme në Prishtinë, duke e bërë shqiponjën. Lladrovci ka shkruar në instagram “shqiponja bën dallimin”. “Me artistin e mirënjohur botëror, Jean-Claude Van Damme, mikun e shqiptarëve dhe të Kosovës, në Prishtinë. Në botë kemi […]