Gjermania thotë se i ka 250 mijë vende të lira pune për profesionist të lëmive të ndryshme

Ekonomia gjermane vuan nga mungesa e fuqisë punëtore. Kritikat e krerëve të ekonomisë gjermane lidhen me procedurat administrative të komplikuara dhe qëndrimin e autoriteteve të vizave. Për shkak të mungesës së ndjeshme të fuqisë punëtore, krerë kryesorë të ekonomisë gjermane kërkojnë lehtësimin e rregullave të migrimit. “Ne në Gjermani kemi vështirësi të mëdha zgjerimi të […]

Eksportet e Türkiye-s thyejnë rekorde, tashmë kanë kaluar shumën prej 300 miliardë dollarësh

“Eksporti ynë është duke arritur në pragun e 300 miliardë dollarëve duke thyer rekorde çdo muaj. Zonat tona industriale, fabrikat, uzinat e prodhimtarisë punojnë pa ndalur”, tha Presidenti i Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan. Presidenti i Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan, duke theksuar se eksportet e vendit të tij po thyejnë rekorde çdo muaj, tha se shifra […]

Rusia i kundërpergjigjet BE-së: “Nuk do të pranojmë kufirin e çmimit të naftës, kemi gati përgjigjen për ju…”

Rusia “nuk do të pranojë” një kufi të çmimit të naftës së saj dhe po analizon se si të përgjigjet, tha Kremlini në komentet e raportuara të shtunën, në përgjigje të një marrëveshjeje nga fuqitë perëndimore që synon të kufizojë një burim kyç financimi, për luftën e saj në Ukrainë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov […]

Erdogan së bashku me bashkëshortën e tij e testojnë makinën e re elektrike të prodhimit turk

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vizituar kompleksin Gemlik, në provincën e Bursës, Turqi, ku po mbahet ceremonia madhështore e hapjes së kompleksit për prodhimin serial të makinës elektrike turke TOGG. Erdogan dhe gruaja e tij Emine bënë foto me inxhinierë dhe punëtorë të fabrikës. Presidenti turk dhe gruaja e tij më pas testuan […]

Çmimet, krahasuar me shtatorin e vitit të kaluar, janë rritur nga 4.4% tek paisjet e kuzhinës, deri në 50% të vajrat dhe produket ushqimore!

Inflacioni në Kosovë për muajin shtator të 2022-s është 12.7 %. Kjo është përqindja e nxjerr nga krahasimi me muajin e njëjtë shtator 2021. Kjo kryesisht, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të konsumit në këtë periudhë te nëngrupet e COICOP-it: lëndë djegëse të ngurta, dru zjarri, pelet etj. […]

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shqyrtojnë vendosjën e masave kundër rritjes së çmimeve të karburantit

Pasi Organizata e Vendeve Prodhuese të Naftës (OPEC+), vendosi këtë javë të pakësojë prodhimin e naftës, administrata e presidentit Joe Biden po shqyrton masat e mundshme për të parandaluar një rritje të çmimit në treg. Rritja e çmimeve të karburantit është një ogur jo i mirë për Biden dhe Partinë Demokrate, ndërsa po afrojnë zgjedhjet […]

Lufta Ruso – Ukrainase po e forcon SHBA-në, e po e fundos Europën! Funta britanike e Euro po fundoset më shpejt se “Titaniku”!

Presioni mbi monedhat e vendeve evropiane nuk po zbutet për shkak të frikës nga kriza e re. Kursi i këmbimit të funtës britanike ndaj dollarit ra në nivelin më të ulët në histori, teksa investitorët janë të shqetësuar për planin ekonomik të qeverisë së re britanike. Funta britanike ka qenë nën presion intensiv që nga […]