Vullnetarët rusë që luftojnë përkrah ukrainasve depërtojnë në rajonet kufitare të Rusisë, publikojnë pamje nga betejat

1 minute, 21 seconds Read

Ushtarët vullnetarë nga Legjioni i Lirisë së Rusisë, Korpusi Vullnetar Rus dhe Batalioni Siberian që luftojnë për Ukrainën, kanë raportuar se kanë hyrë në zonën kufitare ruse dhe kanë postuar një mesazh në lidhje me të.

Një video që tregon praninë e supozuar të personelit ushtarak në territorin rus dhe të shtënat me armë u postua në kanale të ndryshme Telegram

Këto njësi raportuan se ka pasur të shtëna, kurse Batalioni Siberian postoi një video që tregonte hyrjen e supozuar të luftëtarëve në Rusi.

Pretendohet se ushtarët vullnetarë kanë marrë kontrollin e fshatit Lozova Rudka në rajonin Belgorod të Rusisë dhe një betejë me armë të vogla është duke u zhvilluar aktualisht në Tyotkino në rajonin Kursk të Rusisë.

“Epo, më në fund jemi në shtëpi. Siç u premtuam, ne po sjellim lirinë dhe drejtësinë në tokën tonë ruse”, tha Batalioni Siberian në një deklaratë në kanalin e tyre në Telegram.

“Ne kemi thënë më parë se nuk do të jetë e mundur përmbysja e regjimit kriminal diktatorial në Rusi në mënyrë paqësore. Ai mund të hiqet vetëm me armë në dorë. Mbrëmë filluam të përmbushim premtimin tonë. Luftimet e ashpra vazhdojnë në territorin e Federatës Ruse”, shtuan ata.

Më vonë, Legjioni i Lirisë së Rusisë postoi një video që pretendohej se përshkruante shkatërrimin e automjeteve të blinduara ruse në fshatin Tyotkino në rajonin e Kurskut.

“Askush nuk po shkon askund. Nuk ka mbetur asgjë. Ata do të presin çlirimin”, thuhet në kanalin Telegram të Legjionit. /Telegrafi/

Publikime te ngjashme