Ukraina mohon përfshirjen në sulmin vdekjeprurës në sallën e koncerteve në Rusi

1 minute, 18 seconds Read

Ukraina mohoi se ishte e përfshirë në sulmin vdekjeprurës me të shtëna në një sallë koncertesh në rajonin e Moskës, transmeton Anadolu.

“Ukraina sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me të shtënat/shpërthimet në Crocus City Hall (Rajoni i Moskës, Rusi). Kjo gjithsesi nuk ka asnjë kuptim”, tha ndihmësi i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak, në një postim në X pas të shtënave të cilat nga Rusia janë shpallur “sulm terrorist”.

Duke nënvizuar se Kievi ka qenë në luftë me Moskën për më shumë se dy vjet dhe se lufta Rusi-Ukrainë do të vendoset “vetëm në fushën e betejës”, Podolyak tha se “sulmet terroriste nuk zgjidhin asnjë problem”.

Ai më tej tha se Ukraina kurrë nuk përdori metoda terroriste dhe se qeveria e saj hasi në paralajmërime publike nga ambasadat e huaja në Moskë për mundësinë e incidenteve të tilla shumë kohë përpara të shtënave në Crocus City Hall .

“Nuk ekziston as dyshimi më i vogël se ngjarjet në periferi të Moskës do të kontribuojnë në një rritje të mprehtë të propagandës ushtarake, militarizimit të përshpejtuar, mobilizimit të zgjeruar dhe, në fund të fundit, përshkallëzimit të luftës. Gjithashtu, edhe për të justifikuar sulmet e dukshme gjenocidale kundër popullsia civile e Ukrainës”, shtoi ai.

Sipas Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB), persona të armatosur vranë 40 persona dhe mbi 100 të tjerë plagosën gjatë të shtënave në një sallë koncertesh pranë Moskës.

Publikime te ngjashme