Tensione të larta mes Kroacisë dhe Serbisë, ministri kroat e quan Vuçiq një vegël të Putin

1 minute, 43 seconds Read

Ministri i Jashtëm kroat Gordan Grliq-Radman të shtunën e quajti presidentin serb Aleksandar Vuçiq satelit rus, të cilin Vuçiq e vlerësoi si fyerje për qytetarët e Serbisë.

Në një përgjigje në rrjetin social Instagram, Vuçiq ka thënë se Grliq Radman “zakonisht fyen qytetarët e Serbisë”.

“Ministri kroat jo vetëm që përzihet brutalisht në punët e brendshme të Serbisë, por si zakonisht gënjen dhe fyen popullin serb dhe kërcënon qytetarët e Serbisë. Grliq-Radman ka të drejtë për një gjë, ndoshta unë jam rob i dikujt, por nuk kam qenë kurrë djaloshi dhe shërbëtori i kujtdo, gjë që nuk mund të thuhet për Grliq-Radman. Nëse nuk do të shkoja shumë në të kaluarën, do të ishte shumë e dhimbshme”, tha Vuçiq, ka transmetuar mediumi “Klix”.
Sonte në një paraqitje të ftuar në televizionin RTL, Grliq-Radman ka theksuar se nuk e ka të qartë se nga vjen një nivel i tillë histerie nga Serbia.

“Ne kemi nevojë për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Ne kemi nevojë për marrëdhënie të mira fqinjësore, kjo është ajo që pritet nga Serbia dhe për të cilën unë kam folur gjithmonë hapur. Unë nuk kam asnjë problem me ministrin Daçiq, kryeministren Brnabiq, as presidentin Vuçiq, por unë Unë po them hapur atë që Serbia duhet të bëjë”, shpjegoi ai.

Ai pretendon se është përgjegjësi e Serbisë të promovojë stabilitetin rajonal.

“Krimet e luftës duhet të ndiqen penalisht, dëmshpërblimi duhet të vihet në dispozicion të të burgosurve. Serbia duhet të përballet me të kaluarën… Por ju e shihni këtë shënim të tyre kur shihni përmbajtjen e notës, ata janë të fiksuar pas Kroacisë. Ata konkurrojnë me tonën. Ne duam reforma dhe duam përparim, Kroacia është historia më e suksesshme kur e shikon nga të gjitha vendet që ishin në shtetin e mëparshëm”, ka treguar Grliq-Radman.

Publikime te ngjashme