Sipas Ministrisë së mbrojtjes së Ukrainës, mbi 100,000 ushtarë rusë janë vrarë deri më tani!

0 minutes, 31 seconds Read

Ukraina pretendon se më shumë se 100,000 ushtarë rusë janë vrarë në luftë deri më tani.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Kievi thotë se deri më 2 janar, 107,440 ushtarë të Moskës janë vrarë, ndërsa 3,031 tanke armike janë shkatërruar.

Ndërsa Kievi dhe Moska nuk priren të nxjerrin shifra për viktimat, në fillim të dhjetorit, një zyrtar i lartë ukrainas tha se deri në 13,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i luftës.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, theksoi se midis 10,000 dhe 13,000 trupa kishin vdekur – megjithatë, këto shifra nuk u konfirmuan nga ushtria ukrainase./Telegrafi

Publikime te ngjashme