Si SHBA provokon Kinën me bazën ushtarake në “oborrin e shtëpisë”

1 minute, 35 seconds Read

SHBA-ja ka arritur atë që mund të jetë një marrëveshje e re “jetike” për sigurinë, për të ndërtuar një bazë të re ushtarake në Paqësor, ndërsa tensionet midis Perëndimit dhe Kinës vazhdojnë të “vlojnë”.

Trupat dhe anijet luftarake amerikane do të vendosen në Papua Guinenë e Re (PNG) si pjesë e një pakti 15-vjeçar.

Kjo shton një vend tjetër në listën në rritje të aleancave të SHBA-së në rajon, me synimin për të ulur ndikimin e Pekinit, veçanërisht kur bëhet fjalë për një pushtim të frikshëm të Tajvanit, raporton Daily Express US. Sekretari i Shtetit Antony Blinken nënshkroi marrëveshjen në Port Moresby, kryeqyteti i PNG, i cili është një vend 180,000 milje katrorë në Paqësorin Jugor që ndodhet në veri të Australisë, duke e bërë atë një terren vendimtar për ushtrinë në një luftë të mundshme kundër Kinës.

Blinken tha: “Ne jemi shumë të investuar në Indo-Paqësori sepse e ardhmja e planetit tonë po shkruhet këtu.”

Marrëveshja i jep Uashingtonit akses “të palimituar” në “pajisjet, furnizimet dhe materialet” në baza të caktuara, ndërkohë që fiton “qasje ekskluzive” në disa zona ku zhvillimi dhe ndërtimi mund të kryhej.

TRENDS Research and Advisory - US-China Strategic Competition in the Asia- Pacific

Megjithatë, nxitja e lidhjeve më të ngushta të vendit me SHBA-në, mund ta çojë kombin ishull në një luftë të mundshme midis Amerikës dhe Kinës.

Lëvizja shihet si një reagim ndaj paktit të sigurisë së Pekinit me Ishujt Solomon, në lindje të PNG, që mund të hapë rrugën që trupat dhe anijet luftarake kineze të pozicionohen vetëm 1200 milje nga bregu Australian.

Thuhet se hapi i radhës për presidentin Joe Biden mund të jetë një partneritet i ri me Japoninë.

Madje, bisedimet kanë filluar që Tokio të presë një njësi të re të ushtrisë shumëfunksionale.

Publikime te ngjashme