Shefi i Inteligjencës ukrainase: Ofensiva e Moskës do të përfundojë në pranverë

0 minutes, 40 seconds Read

Kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase, Kyrylo Budanov, tha se ofensiva e vazhdueshme e Rusisë në Ukrainë do të përfundojë në fillim të pranverës.

Sipas tij ofensiva aktuale, e cila po vazhdon që nga nëntori i vitit 2023 nuk kishte bërë përparim të rëndësishëm.

“Ofensiva e tyre vazhdon. Në fillim të pranverës do të shterohet plotësisht. Aktualisht është lëvizja e armikut. Ajo do të përfundojë dhe besoj, do të fillojë e jona”, deklaroi ai.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, trupat ruse po përpiqen të avancojnë në sektorët Kupiansk, Lyman, Bakhmut dhe Avdiivka në Ukrainën lindore.

Ndërkohë tre civilë u plagosën lehtë pas një sulmi me dron rus në qytetin e Kharkiv në veri-lindje të Ukrainës.

Publikime te ngjashme