Rusia ka humbur mbi 8,000 trupa dhe gati 80 tanke në një javë – thotë Kievi

1 minute, 19 seconds Read

Rusia ka humbur më shumë se 8,000 ushtarë dhe pothuajse 80 tanke gjatë javës së kaluar, sipas shifrave nga ushtria e Ukrainës, ndërsa një shtytje e re ruse po zhvillohet në verilindje të vendit.

Forcat e Moskës humbën 8,030 luftëtarë dhe 79 tanke në shtatë ditët e fundit, sipas statistikave nga ushtria e Kievit, shkruajnë mediat e huaja.

Madje, siç thuhet më tej, Rusia kishte pësuar 1,260 viktima gjatë ditës së kaluar, thanë forcat e armatosura të Kievit.

Është shumë e vështirë të përcaktohen llogaritjet e sakta të humbjeve të Rusisë dhe Ukrainës, dhe Newsweek shkruan se nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur raportin e Kievit për humbjet e Moskës.

Sidoqoftë, viktimat ruse, sipas llogaritjeve të Kievit, u rritën gjatë betejës për qytetin lindor të Donetskut të Bakhmutit në fillim të vitit 2023 dhe përpara se Moska të merrte kontrollin e ish bastionit ukrainas Avdiivka në shkurt të këtij viti.

Të premten, udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia ishte “përpjekur të zgjeronte operacionet” kundër forcave ukrainase në verilindje të vendit. Kievi po dërgonte shpejt përforcime në pozicionet në rajonin e Kharkiv, i cili kufizohet me Rusinë, tha presidenti.

Ndërkohë, raportet në javët e fundit kishin sugjeruar se Rusia po përgatitej të ndërmerrte një ofensivë të mundshme në Ukrainën verilindore.

Të shtunën, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte marrë një sërë fshatrash në kufi, duke përfshirë vendbanimet Borysivka, Ohirtseve dhe Pletenivka./GazetaSinjali

Publikime te ngjashme