Rusia paralajmëron aleatët e saj që të mos bashkohen me SHBA-të

1 minute, 13 seconds Read

Rusia paralajmëroi aleatët në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik për rreziqet e rreshtimit krahas Shteteve të Bashkuara, pas asaj që Moska tha se ishte një përpjekje për grusht shteti të mbështetur nga Perëndimi në Gjeorgji, e ngjashme me revolucionin ukrainas “Maidan” të vitit 2014.

Rusia, e lidhur në konfliktin më vdekjeprurës në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, e ka parë autoritetin e saj të sfiduar nga një numër fqinjësh dhe aleatësh tradicionalë që kur Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar, shkruan Reuters.

Në Tbilisi, mijëra gjeorgjianë dolën në rrugë gjatë tre netëve radhazi për të protestuar kundër atij që ata thanë se ishte një ligj i frymëzuar nga Rusia për “agjentët e huaj” që kërcënonte të prishte përpjekjen e vendit për lidhje më të ngushta me Evropën.

“Është shumë e ngjashme me Maidanin e Kievit”, tha ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov për televizionin shtetëror, duke iu referuar revolucionit të Maidanit të vitit 2014, i cili rrëzoi një president pro-rus në Ukrainë.

“Më duket se të gjitha vendet e vendosura rreth Federatës Ruse duhet të nxjerrin përfundimet e tyre se sa e rrezikshme është të marrësh një rrugë drejt angazhimit me zonën e përgjegjësisë së Shteteve të Bashkuara, zonën e interesave të saj.”

Publikime te ngjashme