Macron: Po bëjmë gjithçka që mundemi për t’i dhënë fund luftës

1 minute, 0 seconds Read

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik Rishi Sunak kanë zhvilluar një takim në Paris.

Macron thotë se Franca dhe Britania e Madhe “po bëjnë gjithçka” në mënyrë që lufta të mos përhapet në pjesë të tjera të botës.

“Ne duhet të gjejmë një rezultat për këtë”, thotë ai.

Udhëheqësi francez thotë se vendi i tij dëshiron të punojë së bashku me Britaninë në mënyrë që “të zhvillojë një strategji të përbashkët”, kjo përfshin bashkëpunimin energjetik.

Ai shton se bisedimet me Sunak në Paris kanë qenë një “rilidhje” dhe një “fillim i ri” për marrëdhëniet midis dy vendeve dhe i kanë lejuar ata “të koordinohen më mirë së bashku”.

“Ne kemi vendosur për veprime konkrete së bashku për trajnimin e ushtrisë ukrainase dhe segmente me vlerë të lartë”, shton ai.

Sunak në anën tjetër thotë se Mbretëria e Bashkuar dhe Franca po punojnë së bashku në mënyrë që presidenti rus Vladimir Putin të mos mund “kurrë më” të armatosi energjinë e Perëndimit.

Ai gjithashtu thotë Britania do të trajnojë marinsit e Ukrainës mes luftës në Ukrainë.

Publikime te ngjashme