Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

4 minutes, 54 seconds Read

Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”.

Në artikull janë analizuar edhe lidhjet që grupi i Belivuk-ut ka pasur në vend dhe për këtë ka folur edhe redaktori i rrjetit serb të gazetarisë hulumtues, KRIK, Stevan Dojçinoviq me kolegët e tij nga Gjermania.

Teksti i plotë i mediumit publik gjerman, ARD:

Një gjyq në Beograd e mban publikun e Serbisë pezull: Bëhet fjalë për huliganë që punojnë për klane të fuqishme të drogës dhe kryejnë vrasje brutale. Lidhjet e tilla arrijnë deri në majat e shtetit serb.

Automjetet e zeza të policisë me drita ndezëse vërshojnë përpara Gjykatës së Krimit të Organizuar në Beograd. Të akuzuarit futen në ndërtesë përmes hyrjes së pasme. Janë 31 burra të akuzuar, ndër të tjera, për vrasje, posedim droge, rrëmbim dhe tregti armësh. Në sallën e gjyqit, ata ulen pas xhamit të sigurisë, vetëm sa një krah larg vizitorëve: trupa muskulore me qafë si demi, koka tullac, tatuazhe. Kreu i bandës është Veljko Belivuk, lider huligan i Partizanit të Beogradit, një klub i njohur për një bllok agresiv tifozësh me lidhje të thella me krimin e organizuar. Krimet për të cilat ata akuzohen dyshohet se janë bërë pjesë e një klani droge me rrënjë në Malin e Zi. Ky klan ka vite që bën një luftë të përgjakshme me klane të tjera – me një sërë vrasjesh jo vetëm në Serbi, por në disa vende evropiane.

Vrasje brutale

Huliganët e Partizanit janë ndër më brutalët në Europë. Stadiumi shërben si qendër droge dhe vend rekrutimi për anëtarët e rinj të bandës. Tani ata akuzohen për disa vrasje shtazore. Kur shërbimi i koduar i lajmeve Sky ECC u dekodua nga hetuesit ndërkombëtarë në fillim të vitit 2021, ata hasën në foto të tmerrshme të kufomave të gjymtuara. Gjurma të çon në një shtëpi në një fshat jashtë Beogradit me një dhomë të fshehur që mund të arrihet vetëm përmes një vrime në mur. Në të, ndër të tjera, një mulli mishi, përmes së cilës kriminelët kthenin kufomat për t’i asgjësuar më pas.

Punojnë për Presidentin

Gjyqi në Beograd tani po nxjerr në dritë lidhjet e këtij grupi me politikën. Gazetari investigativ Stevan Dojçinoviq ka ndjekur gjyqin kundër klanit që në fillim. Belivuk shpjegoi në proces “se roli i tij ishte të mbështeste demonstratat për (presidentin serb Aleksandar) Vuçiq dhe të prishte protestat e opozitës,” thotë Dojçinoviq. Ai renditi favoret politike që Vuçiqi i kërkoi të bënte”.

Oficer policie si drejtues klani

Rolin kryesor ndoshta e ka luajtur edhe polici Nenad Vuçkoviq, një tjetër përfaqësues kryesor i huliganëve. Ai shihet në një foto me vrasësin e dyshuar të shumëfishtë Belivuk. Mirëpo polici nuk e ka kontrolluar vetëm grupin, gjithçka ka shkuar shumë më lart, sipas Dojçinoviqit. Në një komunikim të zbuluar mes Belivuk dhe policit, të cilin e disponon ARD, Belivuk shkruan se nuk ka frikë nga askush dhe është gati. Polici më pas përgjigjet se ai e di këtë, e di edhe “bosi”, siç e di edhe “bosi i madh”, Dojçinoviqit e ka të qartë se “boss” do të thotë ish-ministri i brendshëm dhe “boss i madh” do të thotë presidenti Vuçiq. Kërkimet e ARD-së drejtuar kreut të shtetit mbetën pa përgjigje. Vuçiq  gjithashtu nuk ka dashur të komentojë mbi akuzat ndaj djalit të tij Danilo. Në një foto, Danilo Vuçiq pozon në një përqafim të ngushtë me një të besuar të Belivuk, të cilin policia e liston si anëtar të klanit.

Anëtarët e bandës kundër protestuesve

Gazetarja Brankica Stankoviq e njeh mirë skenën. Politikanët përfitojnë nga skena e huliganëve që funksionon mirë, ajo thotë: “Janë të organizuar dhe shumë të aftë për çdo abuzim. Ata kthehen në hordhi të zemëruara që i nënshtrohen çdo thirrjeje nga strukturat e pushtetit, pavarësisht se çfarë është në rendin e ditës.” Në inaugurimin e Vuçiqit në vitin 2017, për shembull, protestuesit u larguan nga personeli i dhunshëm i sigurisë. Njëri prej personave është identifikuar si pjesë e bandës Belivuk.

“Duhet të flas për përfshirjen me shtetin”

Stankoviq ka hulumtuar skenën e huliganit që nga viti 2009 dhe tregon lidhjet me krimin e organizuar. Në stadium, ajo bëhet një figurë e urrejtjes. Në një ndeshje të Partizanit kundër Shakhtar Donetsk, tifozët abuzuan me një kukull Brankica, duke brohoritur e quanin kurvë dhe e kërcënuan me vdekje. Që atëherë ajo ka jetuar nën mbrojtjen e policisë. Kjo i ndryshoi jetën në një mënyrë thuajse të paimagjinueshme, thotë Brankica: “Jeta e përditshme është tepër e ndërlikuar dhe e rëndë. Unë nuk dilja jashtë. Për një kohë, 70 policë u kujdesën për sigurinë time. Kjo ishte një herë kur policia gjoja zbuloi se një pushkë snajper ishte blerë në vendngjarje për të më vrarë mua.”

Ajo mendon se çështja e madhe gjyqësore kundër bandës së Belivuk është e rëndësishme.

Megjithatë, Stankoviq është i bindur se asgjë nuk do të ndryshojë nëse nuk zbulohen strukturat që qëndrojnë pas saj dhe në fund nuk flitet për ngatërresat me shtetin. Vrasjet shtazarake tani janë duke u proceduar. Të akuzuarit janë huliganë, bosët e botës së krimit serb.

Publikime te ngjashme