Projekti 1 mld dollarë/ Rama i “fal” Sazanin dhe Zvërnecin për resorte dhëndrit të Trump

1 minute, 9 seconds Read

Një lajm i bujshëm vjen nga media amerikane, “Bloomberg”, e cilat raporton se kompania “Affinity Partners” e Jared Kushner, dhëndri i Donald Trump, planifikon mbi 1 miliard dollarë investimesh pronash në Ballkan, duke përfshirë një eko-resort luksoz në ishullin e Sazanit dhe në Zvërnec. Gjithashtu, në Serbi, firma synon të rizhvillojë blloqet historike të Beogradit në një hotel dhe rezidenca luksoze.

Këto projekte do të financohen me investime të rëndësishme të Lindjes së Mesme, duke përfshirë 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Sipas agjencisë Bloomberg, ndërmjetësuesi për këtë projekt ka qenë Richard Grenell, ish-ambasador i SHBA në Gjermani dhe ish i dërguari i posaçëm për Ballkanin dhe dialogun Kosovë-Serbi. Verën e kaluar, Grenell shoqëroi Jared Kushner dhe gruan e tij, Ivanka Trump gjatë pushimeve disaditore në jug të Shqipërisë.

Në artikullin e publikuar nuk bëhet me dije se mbi çfarë marrëveshjeje, procedure prokurimi apo kontrate do të zhvillohen këto projekte, të cilat janë në pronë publike në Shqipëri dhe të mbrojtura nga legjislacioni mjedisor.

Ky investim duket se nxjerr zbuluar edhe mazhorancën që kërkoi me ngulm ndryshimin e ligjit për Zonat e Mbrojtura, që i hapte rrugë ndërtimeve dhe betonizimit të këtyre zonave, pavarësisht kundërshtimeve nga Brukseli.

Publikime te ngjashme