Prigozhin është gjallë? Fotografitë e një burri në një tren kanë “ndezur” rrjetet sociale

1 minute, 24 seconds Read

Rrethanat rreth vdekjes së komandantit të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, kanë nxitur shumë teori konspirative dhe spekulime, por që asnjëra prej të cilave nuk ka dhënë ndonjë provë të besueshme.

Bëhet fjalë për ish-kuzhinierin e Kremlinit dhe udhëheqësin paraushtarak u vra në një aksident aeroplani në gusht të vitit 2023.

Që atëherë, disa janë përpjekur të pretendojnë se ai nuk ka vdekur.

Dhe një fotografi e fundit që po qarkullon në mediat sociale pretendon se ai mund të jetë gjallë, ndonëse e paprovuar, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, këtë javë, një foto, që nga disa thuhet se ishte e shefit të ndjerë Wagner, u bë virale, duke treguar një burrë me ngjashmëri me Prigozhin në një tren.

Një postim i parë mijëra e mijëra herë, thoshte: “Prigozhin i ndodhur në një tren? A mbijetoi lideri i grupit Wagner, i cili organizoi një kryengritje të dështuar kundër Putinit, apo është i ngjashëm?”.

Ndërsa Newsweek thotë se nuk ka qenë në gjendje të gjejë burimin origjinal të fotografisë, ajo filloi të postohej edhe në kanalet ruse të Telegram dhe media të tjera sociale rreth orës 19:00 më 13 mars.

Ndërsa fotografia duket se është trajtuar me kujdes nga disa, të tjerë kanë avancuar argumente më serioze për vërtetësinë e saj.

Megjithatë, ndërsa njeriu në foto ka një ngjashmëri me komandantin e ndjerë Wagner, ka një ndryshim tregimtar në foto që tregon se nuk është ai – dhe një ndër ta thuhet se janë veshët e Prigozhin që janë dukshëm të ndryshëm nga personi në foto. /Telegrafi

Publikime te ngjashme