Kryediplomati turk: Heshtja e botës për Gazën ‘bashkëfajësi në gjenocid’

0 minutes, 32 seconds Read

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan, ka shprehur shqetësimin për heshtjen e botës ndaj veprimeve të Izraelit në Gaza, duke e përshkruar atë si “bashkëfajësi në gjenocid”.

“Nëse masakra në Gaza nuk ndalet, nëse zgjidhja me dy shtete nuk hyn në fuqi në Palestinë, nuk është e vështirë të parashikohet se konflikte të tilla do të përsëriten dhe do të përhapen,” paralajmëroi Fidan në një fjalim në në Stamboll.

Ai bëri thirrje për një zgjidhje me dy shtete në Palestinë për të parandaluar konflikte të mëtejshme, shkruan Al Jazeera, transmeton kk.

Publikime te ngjashme