Kreu i intelegjencës ukrainase thotë se Ushtria Ukrainase po përgatitet për një kundërsulm të madhë në pranverën e këtij viti!

4 minutes, 12 seconds Read

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Kyrylo Budanov ka thënë një intervistë për ABC News nga Kievi se ka gjasa të bëhen sulme të mëtejshme në territorin rus, pa thënë konkretisht nëse Ukraina do të qëndronte pas tyre.

Ukraina nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e 26 dhjetorit në bazën ruse të Forcave Ajrore Engels, e cila ndodhet më shumë se 1,287 kilometra nga kufiri ukrainas, por Budanov pranoi se ishte “i lumtur që e pa atë”, transmeton Telegrafi.

Ai shtoi se sulmet do të vijnë “gjithnjë e më thellë” brenda Rusisë, por do të jetë në gjendje të komentojë përgjegjësinë e sulmeve pas përfundimit të luftës.

Dhe kur u pyet për sulmet në Krime, e cila u aneksua ilegalisht nga Rusia në vitin 2014, Budanov tha: “Krimeja është territor ukrainas, ne mund të përdorim çdo armë në territorin tonë”.

Në fund të dhjetorit, Budanov bëri një paraqitje publike në Bakhmut në Donetsk, pika më e nxehtë e vijës së frontit prej 1,287 kilometrave. Ajo që pa e tronditi.

“Ushtarët më treguan një pjesë ku trupat e pajetë ishin të grumbulluar si diçka që do ta shihni në një film”, tha ai.

“Ka qindra trupa të vdekur që po kalben në fushë të hapur, në vende ato grumbullohen mbi trupa të tjerë si mure të improvizuara, kur trupat ruse sulmojnë në atë fushë, ata i përdorin ato trupa për mbulim, si një mburojë”, vazhdoi ai. “Por nuk po funksionon. Ka fusha aktuale me trupa të vdekur atje.”

Budanov tha se armatimi i Rusisë po shterohet, duke e detyruar atë të përdorë zgjidhje “më të lira”, më “të shumta”, si dronët Shahed nga Irani, të cilët kanë mbjellë frikë dhe panik në popullatë.

Teherani e mohon se po furnizon Rusinë me dronë, megjithëse Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së tha se Rusia ka blerë qindra prej tyre.

Rusia shkrepi 84 dronë në Ukrainë në dy ditët e para të vitit 2023, të gjithë të cilët u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Ukrainës.

SHBA-ja njoftoi se do të furnizonte Ukrainën me një sistem të mbrojtjes raketore Patriot në fund të dhjetorit, duke e çuar ndihmën ushtarake totale të administratës Biden për Ukrainën afër 22 miliardë dollarë. Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi kohët e fundit një projekt-ligj financimi qeveritar prej 1.7 trilion dollarësh që përfshin 47 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën.

“Dua të shpreh mirënjohjen për të gjithë ndihmën që patëm dhe kërkoj të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën”, tha Budanov, duke u thënë qytetarëve amerikanë, “Unë premtoj se nuk do të zgjasë shumë tani dhe çdo tatimpagues në SHBA do të jetë në gjendje të shoh se ku shkoi çdo cent. Ne do ta ndryshojmë këtë botë së bashku”.

Budanov tha gjithashtu se ata presin që automjetet e blinduara luftarake të SHBA-së Bradley të dërgohen së shpejti në Ukrainë: “Ne po i presim ato. Ne i presim me padurim. Kjo do të përmirësojë ndjeshëm aftësinë luftarake të njësive tona”.

Budanov u shpreh se pret që luftimet të jenë “më të nxehtat” në mars, duke shtuar se Ukraina po planifikon një shtytje të madhe në pranverë.

“Kjo është [kur do të shohim më shumë] çlirimin e territoreve dhe vulën e humbjeve përfundimtare ndaj Federatës Ruse”, tha ai. “Kjo do të ndodhë në të gjithë Ukrainën, nga Krimea në Donbas”.

Udhëheqja ukrainase ka thënë vazhdimisht se nuk do të heqë dorë nga asnjë pëllëmbë territor.

“Qëllimi ynë dhe do ta arrijmë, është kthimi në kufijtë e vitit 1991, sikurse Ukraina njihet nga të gjitha subjektet e së drejtës ndërkombëtare”, tha Budanov.

Për sa i përket të ardhmes së Rusisë, Budanov tha se ka disa skenarë në lojë, por mesazhi është i qartë: “Nuk duhet të keni frikë nga transformimi i Rusisë.

Regjimi i Putinit “është një tallje për të gjithë”, tha Budanov, duke shtuar se trupat ruse janë reduktuar vetëm në mbrojtjen e territoreve që ata ende i pushtojnë brenda Ukrainës — “dhe jo për shumë më gjatë”.

“Rusia nuk është më një kërcënim ushtarak për botën, vetëm një përrallë e gjatë”, shtoi ai.

E vetmja çështje që mbetet, tha Budanov, është arsenali bërthamor i Rusisë “dhe regjimi i pakontrollueshëm” që do ta bëjë “të gjithë botën të kuptojë domosdoshmërinë e denuklearizimit të Rusisë ose të paktën një mbikëqyrje ndërkombëtare të arsenalit të saj bërthamor”.

“Një vend terrorist që tund shkopin bërthamor kundër të gjithëve dhe lëshon kërcënime nuk është një regjim që ka të drejtën etike ose politike për të kontrolluar armët e shkatërrimit në masë”, shtoi Budanov. /Telegrafi

Publikime te ngjashme