Irlanda zyrtarisht njeh Palestinën shtet

1 minute, 19 seconds Read

Irlanda është vendi i fundit që ka njohur zyrtarisht Palestinën shtet, duke iu bashkuar Norvegjisë dhe Spanjës, të cilat e bënë të njëjtën gjë këtë mëngjes.

“Qeveria e njeh Palestinën si një shtet sovran dhe të pavarur dhe ra dakord të vendosë marrëdhënie të plota diplomatike midis Dublinit dhe Ramallahut”, thuhet në një deklaratë.

Një ambasador irlandez do të emërohet në shtetin e Palestinës “së bashku me një Ambasadë të Irlandës në Ramallah”, tha ai, raporton BBC.

Kryeministri irlandez Simon Harris tha se zgjidhja me dy shtete “është e vetmja mënyrë që Izraeli dhe Palestina të jetojnë krah për krah në paqe dhe siguri”.

Këtë mëngjes ai tha se ishte e neveritshme që kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i përshkruan vdekjet e civilëve palestinezë si “një “gabim tragjik”.

Harris po fliste pasi raketat izraelite vranë në një kamp refugjatësh të paktën 45 njerëz në Rafah të dielën, për të cilën Netanyahu tha se ishte një “fatkeqësi tragjike”, por u zotua të vazhdojë luftën kundër Hamasit.

“”Gabimi tragjik” i prillit ishte bombardimi deri në vdekje i punonjësve të ndihmës që përpiqeshin të siguronin ushqim për gojët e uritura, ‘gabimi tragjik’ i majit dje ishte që fëmijët u hodhën në erë për vdekje ndërsa kërkonin mbrojtje”, tha Harris.

“Cili do të jetë ‘gabimi tragjik’ i qershorit? Dhe më e rëndësishmja, si synon bota ta ndalojë këtë?”

Publikime te ngjashme