Greqia do të abstenojë në kërkesën e Kosovës për KiE, thotë kryediplomati grek

1 minute, 9 seconds Read

“Siç kemi bërë në të kaluarën në raste të ngjashme, Greqia do të abstenojë nga ky votim. Me fjalë të tjera, nuk do të mbështesë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës për arsye politike”.

Këtë e ka bërë të ditur Giorgos Gerapetritis duke folur për radion greke “KanaliEna”, teksa ka nënvizuar se “Greqia mbetet parimore në politikën e saj të jashtme”.

“Ne do të vazhdojmë në këtë logjikë parimore, inkurajojmë diskutimin ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, duam zgjidhje paqësore të dallimeve, por varet edhe nga vullneti i palëve për t’u lidhur me të drejtën ndërkombëtare”, tha ndër të tjera Gerapetritis, transmeton Klankosova.tv.

Votimi nëse Kosova do të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës do të mbahet majin e ardhshëm nga Komiteti i Ministrave të Këshillit Evropian. Këshilli përbëhet nga ministrat e jashtëm të 46 vendeve anëtare, duke përfshirë vendet që nuk e kanë njohur zyrtarisht pavarësinë e Kosovës.

Pak ditë më parë, Komiteti Politik dhe Demokraci i Këshillit të Evropës dha dritën jeshile, duke miratuar raportin e raportueses Dora Bakoyannis, e cila argumentonte se Kosova i ka përmbushur kushtet për anëtarësim.

Publikime te ngjashme