Gjenerali iranian në funeralin e komandantit, paralajmëron hakmarrje!

1 minute, 34 seconds Read

Një gjeneral i lartë iranian mori pjesë në funeralin e oficerit ushtarak Mohammed Reza Zahedi të shtunën, duke u zotuar se Irani do t’i përgjigjet sulmit ndaj konsullatës së ambasadës së tij në Damask, që vrau figurat kryesore nga Korpusi i Gardës Revolucionare.

Irani i ka vënë fajin për sulmin Izraelit dhe Bagheri tha të shtunën se ai “nuk do të mbetet pa përgjigje” nga Irani, sipas gazetës gjysmë-zyrtare të lajmeve të Iranit, Tasnim, shkruan CNN.

Bagheri, i cili është komandanti ushtarak i rangut më të lartë në vend, tha se do të varet nga Irani që të vendosë se si dhe kur t’i përgjigjet sulmit, sipas raportit të medias.

Ai lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për SHBA-në, duke thënë se “”përgjegjësia kryesore” për sulmin në Damask është e SHBA-së”.

Deklaratat e Bagherit të shtunën u dëgjuan nga një turmë e madhe njerëzish, që ishin mbledhur në qytetin perëndimor të Isfahanit për varrimin e Zahedit. Video nga agjencitë e lajmeve dhe media shtetërore tregon vajtuesit që grumbullohen nëpër rrugë me arkivolin e oficerit, i cili ishte në një kortezh të hapur të dekoruar.

Izraeli e ka intensifikuar fushatën e tij ushtarake kundër Iranit dhe grupeve të tij përfaqësuese në rajon që nga sulmi i 7 tetorit ndaj Izraelit nga Hamasi, i cili mbështetet nga Teherani, dhe lufta pasuese në Gaza.

Shtetet e Bashkuara janë në gatishmëri të lartë dhe përgatiten në mënyrë aktive për një sulm “të rëndësishëm” që mund të ndodhë brenda javës së ardhshme nga Irani që synon asetet izraelite ose amerikane në hakmarrje për sulmin në Damask, tha një zyrtar i lartë i administratës për CNN të premten.

Publikime te ngjashme