Dy tërmete të fuqishme goditën Turqinë – qytetarë të frikësuar, shembje të ndërtesave dhe njerëz nën rrënoja (Video)

2 minutes, 17 seconds Read

Dy tërmete të reja kanë goditur shtetin turk, i cili ka përjetuar disa të tilla gjatë javëve të fundit.

Tërmeti i parë me magnitudë prej 6.4 shkallësh të Rihterit ka ndodhur në Defne të Hatayt ndërsa i dyti epiqendrën e kishte në Samandag ndërsa ishte me magnitudë prej 5.8 ballësh të Rihterit.

Raportohet se shumë njerëz kanë mbetur nën rrënojat e reja të ndërtesave të shembura.

https://twitter.com/Asiftintoiya12/status/1627735834790334464?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1627735834790334464%7Ctwgr%5E31aa1005f20ff91c568bf0e5d7eb785d12a2d0a6%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fqytetare-te-frikesuar-shembje-te-ndertesave-dhe-njerez-nen-rrenoja-dy-termete-te-fuqishme-goditin-turqine%2F

Këtë e ka pohuar edhe kryetari i qytetit të Hatayt, Lutfu Savaş, i cili ka deklaruar se “Disa banesa janë shembur, ka njerëz që kanë mbetur nën gërmadhat e ndërtesave”.

Tashmë janë publikuar edhe pamjet e para të qytetarëve në rrugë, të cilët po frikësohen nga shembja e ndërtesave.

Tërmeti i parë ka ndodhur në një thellësi prej 16.7 kilometrash, ndërsa tërmeti i dytë ka ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash.

Ndërkohë, Qendra Sizmike Evropiane paralajmëroi se zona bregdetare duhet të evakuohet urgjentisht, pasi ekziston rreziku i cunamit pas tërmeteve të fundit në Hatay.

Agjencia turke për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi gjithashtu se “është e rëndësishme që qytetarët të qëndrojnë larg vijës bregdetare në mënyrë që të marrin masa paraprake kundër rrezikut të rritjes së nivelit të detit deri në 50 cm”.

Ndryshe, dy tërmetet e fundit të 6 shkurtit shkaktuan vdekjen e mbi 41 mijë personave në shtetin turk. /Telegrafi

https://twitter.com/LoveWorld_Peopl/status/1627735273848115220?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1627735273848115220%7Ctwgr%5E31aa1005f20ff91c568bf0e5d7eb785d12a2d0a6%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fqytetare-te-frikesuar-shembje-te-ndertesave-dhe-njerez-nen-rrenoja-dy-termete-te-fuqishme-goditin-turqine%2F

https://twitter.com/LoveWorld_Peopl/status/1627734764227596321?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1627734764227596321%7Ctwgr%5E31aa1005f20ff91c568bf0e5d7eb785d12a2d0a6%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fqytetare-te-frikesuar-shembje-te-ndertesave-dhe-njerez-nen-rrenoja-dy-termete-te-fuqishme-goditin-turqine%2F

Publikime te ngjashme