Disa nga momentet më të veçanta të yjeve botërore që morën vëmendje gjatë vitit 2022

10 minutes, 8 seconds Read

Viti i kaluar ka sjellë pjesën e tij të gabimeve të njerëzve të famshëm, surprizave dhe skandaleve të drejtpërdrejta që u dhanë fansave të kulturës pop diçka për të folur për 12 muaj.

Pati dasma befasuese, reagime të ashpra dhe një numër sinqerisht tronditës skandalesh mashtrimi të lidhura me një djalë.

“Don’t Worry Darling” dhe aktorët e tij ishin subjekt i spekulimeve masive në internet për muaj të tërë dhe Kim Kardashian e ndezi internetin në një tërbim kur tha se problemi me gratë në biznes është “askush nuk dëshiron të punojë”.

Pati gafa të shfaqjes së çmimeve – duke përfshirë, natyrisht, shuplakën famëkeqe – dhe një rrëshqitje e mesazhit që u shndërrua në një grindje të mirëfilltë midis Doja Cat dhe një ylli të “Stranger Things”.

Ishin dy ribashkime befasuese që dukej se u dhanë fund grindjeve të gjata dhe disa të famshëm arritën ta mbanin të fshehtë shtatzëninë e tyre deri në momentin e fundit. Dhe, sigurisht, familja Kardashian-Jenner kishte njerëz që flisnin rreth tyre gjatë gjithë vitit, qoftë për shkak të jetës së tyre të dashurisë apo mungesës së njohurive të tyre me mënyrën e prerjes së një kastraveci.

Askush nuk e di ende se cilat momente bombë do të përfundojnë duke përcaktuar vitin 2023, por përpara, le të zbërthejmë disa nga momentet më tronditëse të të famshmëve të vitit 2022, në rend kronologjik, për të cilat fansat ende po flasin.

– Kim Kardashian thotë: “Duket sikur askush nuk dëshiron të punojë këto ditë”

Foto: Getty Images

Përpara premierës së shfaqjes së tyre të re Hulu, “The Kardashians”, Kim, Kourtney, Khloe Kardashian dhe Kris Jenner folën për Variety për jetën dhe punën e tyre.

Gjatë një interviste me video, Kim tha: “Unë kam këshillat më të mira për gratë dhe biznesin. Ngrihuni dhe punoni. Duket sikur askush nuk dëshiron të punojë këto ditë”.

Reagimi ishte i shpejtë, duke treguar për të gjitha privilegjet që Kim ka që shumica e grave në biznes nuk i ndajnë. Kim pretendoi se fjalët e saj ishin “jashtë kontekstit”.

– Will Smith godet me shuplakë Chris Rock

Në Oscars më 27 mars, Chris Rock bëri një shaka të papërshtatshme për kokën e rruar të Jada Pinkett Smith, pasi Pinkett Smith vuan nga alopecia.

Burri i saj, Will Smith, doli në skenë dhe e goditi Rockun në fytyrë. Ndërsa producentët u përplasën në prapaskenë, Smith qëndroi në vendin e tij dhe pranoi çmimin për ‘aktorin më të mirë’ për rolin e tij në “King Richard”.

Interneti shpërtheu nga opinionet, ndërsa familja Smith kryesisht qëndronte jashtë linje. Akademia e ndaloi Smithin të marrë pjesë në ceremoni për 10 vjet, megjithëse ai ende mund të nominohet – dhe të fitojë – Oscars.

– Nick Cannon bëhet baba edhe i katër fëmijëve të tjerë – me një tjetër në pritje

Foto: Getty Images

Në fund të vitit 2021, Nick Cannon kishte shtatë fëmijë. Në vitin 2022, ai shtoi katër fëmijë të tjerë, plus një tjetër rrugës me Alyssa Scott, duke e çuar në total 12 fëmijë.

Në qershor, ai mirëpriti një djalë, Legendary Love Cannon, me Bre Tiesi. Në shtator, ai dhe Lanisha Cole mirëpritën një vajzë, Onyx Ice Cole Cannon, dhe vetëm disa ditë më vonë, ai dhe Brittany Bell mirëpritën fëmijën e tyre të tretë së bashku, djalin Rise Messiah Cannon.

Abby De La Rosa lindi fëmijën e tij të 11-të, vajzën Beautiful Zeppelin Cannon, në nëntor. De La Rosa dhe Nick gjithashtu ndajnë binjakë, të lindur në 2021.

– Kim Kardashian vesh fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala

Foto: Getty Images

Tema e Met Gala 2022 ishte Glamour i praruarpër Kim Kardashian, kjo nënkuptonte veshjen e fustanit të Marilyn Monroe.

Pati raportime kontradiktore se ajo dëmtoi fustanin, të cilin e kishte veshur vetëm në tapet sepse nuk i rrinte siç duhet (ajo u shndërrua në një kopje brenda ngjarjes).

Ajo gjithashtu mburrej vazhdimisht për humbjen e peshës për t’u përshtatur në veshje.

Fansat e Monroe ishin të mërzitur që Kardashian përdori një pjesë të trashëgimisë së yllit të ndjerë për këtë, ruajtësit historikë ishin të mërzitur që veshja mund të ishte dëmtuar dhe kritikët e kulturës së dietës ishin të zemëruar për këshillat e dëmshme të dietës së Kardashian.

– Kendall Jenner nuk mund të presë tranguj

Foto: Getty Images

Gjatë një episodi të “The Kardashians”, Kendall Jenner u përpoq të priste një kastravec për ta ngrënë si meze të lehtë. Nuk shkoi mirë. Klipi u bë viral në internet, me njerëzit që pyesin nëse Jenner kishte përgatitur ndonjëherë ushqim për vete.

Ata vunë në dukje gjithashtu mënyrën se si nëna e saj, Kris Jenner, i bëri thirrje “kuzhinierit” që t’ia presë atë në vend që të përdorte emrin e personit.

– Noah Schnapp grindet me Doja Cat

Foto: Getty Images

Pas publikimit të sezonit të katërt të “Stranger Things”, shumë në internet u shtypën me Joseph Quinn, i cili luan Eddie Munson.

Kjo me sa duket përfshin Doja Cat, e cila i dërgoi mesazh, Noah Schnapp për të parë nëse Munson ishte beqar dhe për të marrë një lidhje me Instagramin e tij.

Schnapp, 18 vjeç, lexoi mesazhin me zë për fansat e tij të TikTok. Doja Cat u tërbua dhe i përshkroi veprimet e tij si “gjarpër kufitar”.

Schnapp më në fund kërkoi falje dhe e fshiu videon.

– Ben Affleck dhe Jennifer Lopez fejohen për herë të dytë

Foto: Getty Images

Fansat u tronditën në vitin 2021 kur Ben Affleck dhe Jennifer Lopez, të cilët ishin bashkë në fillim të viteve 2000, rindezën romancën e tyre. Ata u befasuan edhe më shumë kur u fejuan për herë të dytë në muajin prill.

Dhe në rast se mendonit se do të ishte një fejesë e gjatë, ata u martuan në një kishë në Las Vegas më 16 korrik. Ata bënë një martesë të dytë, më të madhe në Gjeorgji në fund të gushtit.

– Khloe Kardashian mirëpret një fëmijë të dytë me Tristan Thompson pas tradhtisë së tij

Foto: Getty Images

Në fund të vitit 2021, bota mësoi se Tristan Thompson e kishte tradhtuar përsëri Khloe Kardashian dhe kishte një fëmijë me një grua tjetër.

Siç u përshkrua më vonë në “The Kardashians”, Kardashian me sa duket nuk mësoi për gruan dhe fëmijën e saj derisa dokumentet e gjykatës në lidhje me këtë temë u publikuan.

Kur u transmetua episodi përkatës i “The Kardashians”, Kardashian u duk e shkatërruar teksa foli me motrën e saj për tradhtinë. Por bota nuk e zbuloi arsyen e vërtetë që Kardashian ishte kaq e mërzitur deri në korrik: ajo dhe Thompson ishin gati të mirëprisnin fëmijën e tyre të dytë nëpërmjet një nëne surrogate.

Doli që ata e kishin kaluar vjeshtën duke u përgatitur për të implantuar një surrogat me embrionin e tyre, edhe pse Thompson e dinte se ai kishte një fëmijë tjetër rrugës me një grua tjetër.

Kardashian mirëpriti në botë fëmijën e saj të dytë, djalë, më 28 korrik, por nuk e ka bërë të ditur emrin e tij. Sezoni i dytë i “The Kardashians” dokumentoi ndjenjat e saj të përziera rreth lindjes së djalit të saj dhe rrethanave që i paraprinë ardhjes së tij.

– Polemikat e kastit të “Don’t Worry Darling”

Foto: Getty Images

Thashethemet për një mosmarrëveshje të supozuar në xhirime mes Olivia Wilde dhe Florence Pugh, yllit të filmit të Wilde “Don’t Worry Darling”, u përhapën në Festivalin e Filmit në Venecia më 5 shtator. Pas një seance të vështirë pyetjesh dhe përgjigjesh që Pugh nuk e bëri Për të marrë pjesë, kasti u mblodh për premierën.

Teksa ishin ulur në teatër, Harry Styles – i cili atëherë ishte në lidhje me Wilde – u ul pranë Chris Pine.

Një fans mendoi se dukej sikur Styles e pështyu Pinin ndërsa u ul në vendin e tij. Fansat në internet shikuan me detjae mbi videon, duke pretenduar se përfundimisht ai e pështyu aktorin, por Styles dhe Pine të dy e mohuan atë. Kasti më vonë bëri shaka për këtë ndërsa u shfaqnin në konferenca.

– Princi Harry nuk lejohet të veshë uniformën e tij në ceremonitë funerale të Mbretëreshës

Foto: Getty Images

Mbretëresha Elizabeth vdiq më 8 shtator dhe Princi Harry dhe Meghan Markle udhëtuan nëpër pellg për të nderuar gjyshen e tij të ndjerë.

Megjithatë, Pallati njoftoi se vetëm anëtarët “punëtorë” të familjes mbretërore do të lejohen të veshin uniformat e tyre ushtarake në pesë ngjarjet publike për nder të mbretëreshës.

Pra, Harry, megjithë shërbimin e tij 10 vjeçar në Ushtrinë Mbretërore Britanike, nuk do të lejohej të vishte uniformën e tij ushtarake. Ai ende mbante medaljet e tij në kostumin e mëngjesit.

Megjithatë, pas reagimit publik, Pallati ndryshoi kurs më 15 shtator dhe Harry u lejua të vishte uniformën e tij në pjesën e mbetur të ngjarjeve.

Harry dhe Markle ishin gjithashtu të ftuar, më pas të paftuar, në një pritje për nder të mbretëreshës gjatë ceremonisë së funeralit.

– Zbulohen mesazhet e supozuara flirtuese të Adam Levine me disa vajza

Foto: Getty Images

Më 20 shtator, interneti u ndez kur modelja Sumner Stroh postoi një video të TikTok duke pretenduar se ajo dhe Levine kishin pasur një lidhje, së bashku me pamjet e bisedave të tyre si provë.

Levine e mohoi lidhjen, edhe pse ai shkroi pjesërisht në deklaratën e tij në Instagram, “Unë përdora gjykim të dobët duke folur me dikë tjetër përveç gruas sime në çdo lloj mënyre flirtimi.

Unë nuk pata një lidhje, megjithatë, e kalova kufirin gjatë një një periudhë për të ardhur keq në jetën time”.

Videoja u postua menjëherë pasi Levine dhe gruaja Behati Prinsloo kishin njoftuar se ishin në pritje të fëmijës së tyre të tretë.

– Selena Gomez dhe Hailey Bieber kundërshtojnë thashethemet për mosmarrëveshje mes tyre

Foto: Getty Images

Fjalë për fjalë për vite me rradhë, fansat kanë pyetur veten për gjakun e mundshëm mes Selena Gomez dhe Hailey Bieber, e gjitha kjo falë marrëdhënies së fundit të Gomez me bashkëshortin tashmë të Hailey, Justin Bieber.

Në shtator, Hailey u shfaq në podcastin “Call Her Daddy” dhe tha se marrëdhënia e saj me Justin “kurrë” nuk kaloi me Gomez dhe yllin e popit.

“Kur ai dhe unë filluam, si të lidheshim apo të pëlqenim ndonjë gjë të tillë, ai nuk ishte kurrë në një lidhje. Asnjëherë, në asnjë moment. Nuk është karakteri im të ngatërroj marrëdhënien e dikujt. Unë thjesht nuk do ta bëja kurrë këtë… Mund të them, nuk kam qenë kurrë me të kur ai ishte në një lidhje me dikë. Dhe unë isha lidhur me Justin që kur isha 18 vjeç”, ishte shprehur modelja.

Gomez më pas bëri thirrje për “mirësi” në TikTok.

Më 16 tetor, dyshja i dhanë fund thashethemeve për një grindje njëherë e mirë kur pozuan së bashku në Gala të Muzeut të Akademisë. Kështu i dhanë fund thashethemeve për mosmarrëveshje. /Telegrafi

Publikime te ngjashme