Arrestohet ish-kryeprokurori special i Malit të Zi

0 minutes, 36 seconds Read

Ish-kryeprokurori special i Malit te Zi, Milivoje Katniq është arrestuar nga policia fqinje.

Katniq dhe ish-zyrtari i lartë i policisë, Zoran Lazoviq janë arrestuar me urdhër të Prokurorisë Speciale të Shtetit (SDT).

Siç raporton TopChannel, Lazoviq dhe Katniq u arrestuan nga oficerët e SPO-së me urdhër të SDT-së, e cila i dyshon për krijimin e një organizate kriminale dhe shpërdorim të pozitës zyrtare.

Milivoje Kantiq u zgjodh kryeprokuror special për herë të parë në mesin e vitit 2015 dhe u rizgjodh në vitin 2020. Ai është akuzuar për zhdukje dhe fabrikim të provave në rastin e njohur si “grusht shteti”. Ai gjithashtu u akuzua për krime gjatë rrethimit të Dubrovnikut, të cilat ai i mohoi.

Publikime te ngjashme