‘Bota e mbajti frymën, u duk si fillimi i një lufte kataklizmike’, CNN: Ky ishte plani i Iranit

1 minute, 54 seconds Read

Një luftë në hije prej dekadash shpërtheu hapur brenda natës, ndërsa dronët dhe raketat iraniane ndriçuan qiellin e natës në Izrael dhe Bregun Perëndimor të pushtuar.

Operacioni i Teheranit ishte shumë koreografik, me sa duket i projektuar për të minimizuar viktimat duke maksimizuar spektaklin, shkruan CNN në një analizë.

Ky ishte një mision kompleks. Mbi 200 dronë dhe raketa lundruan mbi fqinjtë e Iranit, duke përfshirë Jordaninë dhe Irakun – të dyja me baza ushtarake amerikane – përpara se të depërtonin në hapësirën ajrore të armikut të Iranit, Izraelit. Aleatët e Izraelit ndihmuan në rrëzimin e pjesës më të madhe të këtyre dronëve dhe raketave, por nuk mundën ta parandalonin atë që besohej prej kohësh të ishte skenari i fundit i botës së Lindjes së Mesme, sulmi i parë ndonjëherë i Republikës Islamike ndaj Izraelit.

Sistemi fantastik i mbrojtjes ajrore ‘Iron Dome’ i Izraelit nuk i zhgënjeu izraelitët, shumë prej të cilëve u dërguan në bunkerë. Vetëm një pjesë e vogël e vendndodhjeve u sulmuan, duke përfshirë një bazë ushtarake dhe një zonë në shkretëtirën Negev, duke plagosur një fëmijë beduin, ndërsa kupola shmangi një nga sulmet më të mëdha me dron në histori.

Megjithatë, ishte një operacion që dukej i projektuar për të dështuar – kur Irani nisi dronët e tij vrasës nga territori i tij rreth 1000 milje larg, ai po i jepte Izraelit disa orë paralajmërim.

Simbolika e sulmit bëri ngritjen e rëndë. Në vend të zjarrit nga një nga vendet fqinje ku Irani dhe aleatët e tij joshtetërorë janë të pranishëm, ky ishte një sulm i drejtpërdrejtë nga territori iranian në territorin izraelit. Kjo kompromentoi aftësinë e Iranit për ta dëmtuar Izraelin, sepse ai ia hoqi operacionit elementin e befasisë.

Megjithatë, për rreth katër orë, bota mbajti frymën ndërsa armët vërshuan nëpër qiellin e natës.

Ishin topa zjarri që fluturonin sipër, ndërsa shikuesit nëpër tre vende të ndryshme filmonin pamje që dukej se parashikonin fillimin e një lufte kataklizmike./GazetaSinjali

Publikime te ngjashme