Zvicra hap 1 mijë e 500 vende të reja pune në këtë sektor

0 minutes, 46 seconds Read

Viti 2023 pritet të jetë vit i gjallëruar ekonomikisht edhe më shumë në Zvicër.

Linja ajrore njofton 1500 punësime të reja për vitin e ri. Transportuesi tokësor Swissport, i cili krijoi 475 vende të reja pune vitin e kaluar, synon të rrisë fuqinë punëtore aktuale në Zvicër me 800 deri në 1000 punonjës të tjerë deri në verë, shkruan Blick.

Aeroporti i Cyrihut dhe kompania e mirëmbajtjes SR Technics gjithashtu duan të krijojnë vende pune.

Do të ketë një rritje të ndjeshme të vendeve të punës në markën e orëve të Gjenevës Rolex. Kërkesa për orë luksoze është aq e lartë sa duhet të zgjerojë masivisht prodhimin.

Kompania e energjisë elektrike Axpo, zbritjet Aldi dhe Lidl dhe tre operatorët e mëdhenj të mensave SV Group, ZFV dhe Compass Group do të bëhen gjithashtu krijues të mëdhenj të punës në 2023./albinfo.ch

Publikime te ngjashme