VIDEO: Tentuan të vjedhin një prej tankeve më të mira që i posedon Ukraina, e pësojnë keq ushtarët rusë

1 minute, 4 seconds Read

Strv 122 është një modifikim suedez i tankut gjerman Leopard 2A5 – një nga tanket më mirë të mbrojtura në luftën dyvjeçare në Ukrainë.

E duke parë se është tank shumë i sigurt dhe i fuqishëm, rusët janë të etur ta kenë të paktën një të tillë në arsenalin e tyre, transmeton Telegrafi.

Gjatë një misioni ata për pak sa nuk ia arritën qëllimit – derisa një dron i ushtrisë ukrainase u shfaq dhe i prishi planet e ushtrisë së Vladimir Putinit.

Suedia ia kishte dhuruar Ukrainës dhjetë tanke të tilla 69 tonelatëshe, brenda të cilës mund të futen katër persona. Bëhet fjalë për Strv 122 i mbështjellë me çelik dhe ka top dhe mitraloz 120 milimetra.

Në videon e publikuar më poshtë, rusët duke se kishin kapur një të tillë dhe kështu kishin dashur ta marrin për vete. E tërhoqën me një tank tjetër, derisa operatori i dronit ukrainas e lokalizoi.

Ai fillimisht u sigurua se brenda nuk kishte ushtarë ukrainas, dhe menjëherë reagoi duke e goditur tankun rus që tërhiqte tankun e ukrainasve.

Publikime te ngjashme