VIDEO/ Parlamenti i Gjeorgjisë kthehet në arenë boksi, deputetët zihen me grushte më njëri-tjetrin

0 minutes, 42 seconds Read

Deputetët në Parlamentin e Gjeorgjisë janë përfshirë në një përleshje të ashpër me njëri tjetrin.

Shkak është bërë pasi deputetet në pushtet ishin të gatshëm të miratonin projektligjin e diskutueshëm për “agjentët e huaj”, raporton agjencia e lajmeve “Reuters”.

https://twitter.com/RadarHits/status/1779847956629193028

Projektligji është kritikuar nga vendet perëndimore dhe ka nxitur protesta në vend.

Pamjet e transmetuara në televizionin gjeorgjian shfaqën Mamuka Mdinaradzen, kreun e partisë në pushtet “Ëndrra Gjeorgjiane”, një forcë shtytëse pas projektligjit, duke u grushtuar nga deputeti i opozitës, Aleko Elisashvili teksa  fliste nga foltorja.

https://twitter.com/olddog100ua/status/1779894166870212623

Incidenti shkaktoi një përleshje më të gjerë midis disa deputetëve. Pamjet shfaqën Elisashvilin duke u përshëndetur me brohoritje nga protestuesit jashtë ndërtesës së Parlamentit.

Publikime te ngjashme