Vazhdon shkëlqimi i KB Pejës në Ligën Ballkanike, mposht edhe Plevlan

2 minutes, 14 seconds Read

Kampionia e Kosovës në basketboll, Peja, ka vazhduar formën e mirë në Ligën Ballkanike duke shënuar fitoren e dytë radhazi në garën rajonale. Pas triumfit në shtëpi kundër Lovqenit, Peja ka arritur të sigurojë një tjetër fitore, këtë herë në transfertë kundër ekipit nga Mali i Zi, Plevla.

Të martën mbrëma, në një ndeshje që u zhvillua në një atmosferë të qetë me praninë e pak shikuesve, Peja arriti të marrë një fitore të vlefshme me rezultatin 85:76. Ndeshja, e cila u zhvillua në qytetin e Plevlës, u ndez taktikisht në çerekun e fundit, ku skuadra pejane tregoi forcën e saj për të përmbysur rezultatin dhe të siguronte fitoren.

Në fillim të ndeshjes, skuadra vendase e Plevlës doli më e fortë duke mbyllur çerekun e parë me rezultatin 21:17. Edhe pas përfundimit të çerekut të dytë dhe të tretë, vendasit ruajtën avantazhin, respektivisht me rezultatet 52:45 dhe 66:62. Megjithatë, në të katërtin, Peja zbatoi një strategji më të suksesshme në fushën e lojës dhe arriti të përmbysë rezultatin për të dalë fituese në fund.

Ndeshjes i dha një karakter të veçantë performanca e Justin Davisit, i cili udhëhoqi Pejën drejt fitores përmes një paraqitjeje të jashtëzakonshme me 24 pikë dhe dhjetë kërcime. Ai u ndihmua nga bashkëlojtari Sadio Doucouore, i cili gjithashtu regjistroi 20 pikë dhe dhjetë kërcime, ndërsa Deandre Davis kontribuoi me 11 pikë, tetë kërcime dhe dy asistime.

Peja tani po përgatitet të luajë edhe një ndeshje në Ligën Ballkanike në Mal të Zi. Të mërkurën, nga ora 18:00, do të përballet sërish me Lovqenin në Cetinje.

Sigal Prishtina, një tjetër ekip kosovar në Ligën Ballkanike, gjendet gjithashtu në pozicion të favorshëm me dy fitore dhe një humbje deri më tani.

Vlen të theksohet se Peja u bë pjesë e këtij edicioni të Ligës Ballkanike me vështirësi, në një garë që përfshin vetëm pesë skuadra. Ndeshjen e zhvilluar të martën e gjykoi Ognjen Jokiq, i cili deri në gusht ishte i pezulluar nga FIBA dhe tani po merr pjesë në shumicën e ndeshjeve të Ligës Ballkanike. Jokiq, që është nga Mali i Zi, u përmend më parë si i dyshuar për kurdisje në një rast që përfundoi me përjashtimin e përjetshëm të arbitrit kosovar, Daut Mehmeti.

Forca e Ligës Ballkanike përfshin gjithashtu dy skuadra nga Mali i Zi dhe AEL-in e Qipros, me të cilën Prishtina dhe Peja ende nuk janë përballur.

Publikime te ngjashme