Ukraina thotë se e gjithë Rusia ‘do të jetë në panik’ kur të fillojë kundërofensiva

2 minutes, 6 seconds Read

Suksesi për Ukrainën në kundërsulmin e saj të shumëpritur kundër Rusisë mund të përcaktojë “kolapsin” e plotë të ushtrisë së Vladimir Putinit apo edhe të ekonomisë ruse, ka thënë një ministër i lartë në qeverinë e Volodymyr Zelensky.

Në një intervistë për The Independent, zëvendësministri i Mbrojtjes, Volodymyr Havrylov ishte qëllimisht i paqartë në lidhje me kohën e kundërofensive, e cila pritet menjëherë pasi balta dhe shirat e pranverës t’i lënë vendin kushteve më të favorshme luftarake.

Por kur të vijë – “shumë shpejt”, sipas komenteve të bëra nga presidenti Zelensky në një konferencë shtypi javën e kaluar – ofensiva do të ekspozojë të vërtetën pas propagandës së kontrolluar fort të Rusisë në lidhje me përpjekjet e luftës dhe do të çojë në një vlerësim të drejtë mes rusëve të zakonshëm, tha Havrylov.

“Ne do të nisim kundërsulmin tonë – kur dhe ku nuk ka rëndësi tani”, tha ai. “[Dhe kur kjo të ndodhë] Rusia do të jetë në panik; do të shihni shumë panik. Ata ende nuk e kuptojnë se propaganda [e tyre] po demonstron një pamje të rreme të asaj që në të vërtetë po ndodh në terren. Kjo luftë do të fitohet në terren, jo në ekranet televizive, jo në internet”.

Havrylov pretendon se Rusia ka pësuar 200,000 viktima që kur Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt të vitit të kaluar, megjithëse ky numër nuk mund të verifikohej menjëherë.

Javën e kaluar, Moska hodhi poshtë një vlerësim të SHBA-së se 20,000 nga trupat e saj ishin vrarë dhe 80,000 ishin plagosur vetëm në pesë muajt e fundit, megjithëse qeveria ruse refuzoi të jepte shifrat e veta.

Kremlini e ka fshehur shkallën e vërtetë të humbjeve ruse nga populli i tij, tha Havrylov, por nuk do të jetë më në gjendje ta bëjë këtë kur Ukraina të fillojë të rimarrë territorin dhe numri i viktimave të rritet edhe më tej.

“Nuk mund t’i mashtrosh njerëzit e tu për shumë vite… veçanërisht nëse ata kanë filluar të shohin ndryshim në terren, kanë filluar të shohin të vrarët dhe të plagosurit, ata shohin familjet që humbën burrat e shtëpive të tyre. Nuk mund ta fshehësh vdekjen e djalit, as të bashkëshortit, as të vëllait. Ata [Moska] do të vuajnë pasojat nga kjo”./Telegrafi

Publikime te ngjashme