Tre avionë në një ditë – Ukraina shkatërron edhe dy Su-34 të tjerë të rusëve në një operacion të përsëritur!

0 minutes, 41 seconds Read

Forcat Ajrore të Ukrainës pretendojnë të kenë rrëzuar tre aeroplan luftarak të ushtrisë ruse, shkruan Sky News.

Ushtria ruse humbi tre avionë Su-34 më 29 shkurt. Forcat Ajrore raportuan për shkatërrimin e dy avionëve të tjerë rusë.

 Njoftimi erdhi nga Komandanti i Forcave Ajrore Gjeneral Lejtnant Mykola Oleschuk në Telegram

“Duket se nuk i arrin! Pilotët rusë nuk nxjerrin asnjë mësim! Sot rreth orës 09:00, dy pushtues të tjerë Su-34 u shkatërruan në drejtimet Avdiyiv dhe Mariupol! Së bashku drejt fitores!”, shkroi ai në Telegram.

Çfarë parapriu: Të enjten në mëngjes, komandanti i Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi rrëzimin e një Su-34 në drejtimin Lindor. Bazuar në informacionet aktuale, që nga 29 shkurti, Forcat e Mbrojtjes kanë tërhequr 13 avionë rusë që nga fillimi i muajit.

Publikime te ngjashme