Tensionohen marrëdhëniet SHBA-Rusi, Biden e kërcënon Putin: “Po prekët demokracitë e tjera, do të ballafaqoheni më ne”

2 minutes, 8 seconds Read

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka ‘kërcënuar’ liderin rus Vladimir Putin në lidhje me agresionin rus.

Deklarata vjen vetëm pak përpara takimit të tyre të parë në Gjenevë javën e ardhshme, Joe Biden i lëshoi një paralajmërim homologut të rij rus, Vladimir Putin duke treguar kështu se përballja me kreun e Kremlinit nuk do të jetë e butë dhe e përzemërt.

“Ne nuk kërkojmë konflikt me Rusinë. Ne duam një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me të. Por unë kam qenë i qartë: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen në mënyrë të fortë dhe të kuptimtë kur qeveria ruse të angazhohet në aktivitete dëmtuese.

Ne e kemi dëshmuar me fakte një gjë të tillë. Do t`ia bëjmë të qartë palës tjetër se ka pasoja për dhunimin e sovranitetit të demokracisë në Shtetet e Bashkuara, Europë e gjetkë”, tha Biden.

Samiti i Bidenit dhe Putinit në 16 qershor pritet të jetë i tensionuar, me dy liderët që janë përplasur tashmë në distancë për çështje të ndryshme duke nisur nga ndërhyrja e supozuar ruse në zgjedhjet amerikane, siguria kibernatike, Ukraina e sanksionet amerikane.

Biden qëllimisht e la këtë takim për në fund të samitit të G7-tës dhe takimeve me krerët e NATO-s dhe të BE-së. Biden kërkoi kësisoj të tregonte se prioritet kanë partnerët demokratikë.

Gjatë gjithë udhëtimit të tij, presidenti amerikan shpreson të paraqesë një pikëpamje të ndryshme nga ajo e paraardhësit Donald Trump, i cili shpesh pretendonte se aleatët e NATO-s përgjithësisht nuk po kontribuojnë pjesën e tyre të drejtë për të mbështetur aleancën ushtarake perëndimore të krijuar shtatë dekada më parë.

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Biden do të “afirmojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për NATO-n, sigurinë transatlantike dhe mbrojtjen kolektive”.

Gjatë një ndalese të ngarkuar tetë ditore në Europë, Biden takohet veç kryeministrit britanik Boris Johnson edhe me mbretëreshën Elisabeth në Kështjellën Windsor, do t`i bashkohet për të parën herë si presidentit samitit të NATO-s, ndërsa do të takohet në kryeqytetin belg edhe me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, një aleat që ka zemëruar Uashingtonin nga qëndrimi i tij i vetëm pro blerjes së një sistemi të mbrojtjes ajrore të prodhuar nga Rusia që është i papajtueshëm me atë të NATO-s.

Publikime te ngjashme