Tensione në Oqeanin Paqësor! Anijet ushtarake nga Kina dhe Tajvani “përballë njëra-tjetrës”

2 minutes, 10 seconds Read

Rreth 20 anije ushtarake – gjysma nga Kina dhe gjysma nga Tajvani – janë përfshirë në një situatë “përballë njëra-tjetrës” pranë vijës mesatare të ndjeshme të ngushticës së Tajvanit.

Kjo vjen pasi Kina thotë se ushtria e saj ka kryer sulme të simuluara me saktësi mbi “objektivat kyçe në ishull dhe zonat detare përreth” gjatë ditës së dytë të stërvitjeve, dhe Tajvani raportoi fluturime të shumta të forcave ajrore nga Pekini, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kina, e cila pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territor i saj, po kryen stërvitjen e dytë nga tre ditët rreth ishullit.

Të shtunën, dhjetëra aeroplanë ushtarakë kinezë kaluan vijën mesatare që shërben si një pengesë jozyrtare midis dy palëve.

E Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte pikasur 70 aeroplanë kinezë, duke përfshirë luftarakë Su-30 dhe bombardues H-6, si dhe 11 anije, rreth ishullit të dielën.

Aeroplanmbajtësja kineze Shandong, të cilën Tajvani e ka monitoruar që nga java e kaluar, tani është më shumë se 400 milje detare nga bregu juglindor i Tajvanit dhe po kryen stërvitje, citohet të ketë thënë një burim.

Siç është thënë më tej, rreth 20 anijet e përfshira në bllokim nuk u sollën në mënyrë provokative.

Televizioni shtetëror kinez raportoi se patrullimet e gatishmërisë luftarake dhe stërvitjet rreth Tajvanit po vazhdonin.

Televizioni shtetëror kinez raportoi se patrullimet e gatishmërisë luftarake dhe stërvitjet rreth Tajvanit po vazhdonin.

“Nën komandën e unifikuar të qendrës komanduese të operacioneve të përbashkëta, lloje të shumta njësish kryen sulme të simuluara të përbashkëta me saktësi mbi objektivat kyçe në ishullin e Tajvanit dhe zonat detare përreth, dhe vazhdojnë të mbajnë një pozicion sulmues rreth ishullit”.

Kjo ishte hera e parë që Kina kishte folur hapur për sulme të simuluara ndaj objektivave në Tajvan, tha Zhao Xiaozhuo i Akademisë së Shkencave Ushtarake të Kinës për gazetën Global Times të mbështetur nga shteti kinez.

Objektivat kryesore do të përfshijnë infrastrukturë të tillë si pistat, objektet e logjistikës ushtarake dhe objektivat e lëvizshëm “për t’i asgjësuar ato me një goditje nëse është e nevojshme”, citon raporti të ketë thënë Zhao.

Kina filloi stërvitjet një ditë pasi presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen u kthye nga një vizitë e diskutueshme në SHBA, ku u takua me udhëheqësit republikanë dhe demokratë të kongresit. /Telegrafi

Publikime te ngjashme