A Russian Rosguardia (National Guard) servicemen secures an area as a massive blaze seen over the Crocus City Hall on the western edge of Moscow, Russia, Friday, March 22, 2024. Several gunmen have burst into a big concert hall in Moscow and fired automatic weapons at the crowd, injuring an unspecified number of people and setting a massive blaze in an apparent terror attack days after President Vladimir Putin cemented his grip on the country in a highly orchestrated electoral landslide. (AP Photo/Dmitry Serebryakov)

Sulmi në Moskë: Të paktën 93 të vrarë, katër fëmijë në spital

1 minute, 45 seconds Read

Të paktën 93 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmit të mbrëmshëm në Bashkinë Crocus në rajonin e Moskës, sipas komitetit hetimor të Rusisë.

“Numri i të vdekurve do të rritet më tej”, thuhet në një deklaratë.

“Sipas të dhënave paraprake, shkaqet e vdekjes kanë qenë plagët me armë zjarri dhe helmimi nga produktet e djegies”.

Komiteti tha gjithashtu se personat e armatosur përdorën “lëng të ndezshëm” për të vënë zjarrin në sallën e koncerteve ndërsa njerëzit ishin ende brenda.

“Aktualisht po kryhen ekzaminime balistike, gjenetike dhe gjurmë gishtash”.

Në një deklaratë të veçantë, departamenti rus i shëndetësisë tha se të paktën katër fëmijë ishin në spital.

Përveç kësaj, media shtetërore citoi zyrtarët rajonalë të shëndetësisë mbrëmë duke thënë se kishte tre fëmijë në mesin e të vdekurve.

Të paktën 107 persona janë ende në spital, raporton Sky News, transmeton Klankosova.tv.

09:27 – ShBA-ja e paralajmëroi Rusinë për sulmin terrorist, Kremlini e kishte quajtur propagandë

Një sulm terrorist në afërsi të Moskës mbrëmë ka lënë të vdekur së paku 60 persona, ndërsa janë plagosur mbi 100 të tjerë.

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se në fillim të marsit i ka paralajmëruar autoritetet ruse për një sulm të mundshëm terrorist, që cak dyshohej se kishte tubimet e mëdha në Moskë.

“Në fillim të këtij muaji, qeveria amerikane kishte informacione për një sulm të planifikuar terrorist në Moskë – që mund të synonte tubime të mëdha, përfshirë koncerte”, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Watson bëri të ditur se Uashingoni e “ka ndarë këtë informacion me autoritetet ruse”, ndërsa Kremlini i pati hedhur poshtë paralajmërimet amerikane, të cilat i ka cilësuar si propagandë”.

Përgjegjësinë për sulmin terrorist në Moskë, më vdekjeprurësin në 20 vitet e fundit, e ka marrë Shteti Islamik – ISIS.

Publikime te ngjashme