Sistemi amerikan i kontrollit të fluturimit ‘goditet’ nga një defekt teknik, kaos në aeroporte

0 minutes, 40 seconds Read

Shumë fluturime në SHBA janë vonuar për shkak të një defekti me Sistemin e Njoftimit për Misionet Ajrore të sistemit kombëtar të kontrollit.

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) thotë se po punon për të rivendosur sistemin që paralajmëron pilotët për rreziqet e mundshme në rrugët e fluturimit pas një ndërprerjeje në të gjithë vendin.

“Operacionet në të gjithë Sistemin Kombëtar të Hapësirës Ajrore janë prekur”, tha në një deklaratë FAA.

Aeroporti Ndërkombëtar Austin-Bergstrom i Teksasit konfirmoi në një postim në Twitter se një ndërprerje e FAA po shkakton ndalesa në terren dhe aeroporte të tjera në të gjithë vendin.

Pasagjerët kanë postuar në rrjetet sociale se po përjetojnë vonesa dhe ndërprerje fluturimesh në të gjithë vendin./top-channel

Publikime te ngjashme