Si mund të luajë Reali në vitin 2024 pas transferimit të Mbappes

2 minutes, 47 seconds Read

Kylian Mbappe pritet të largohet nga Paris Saint-Germain kur t’i skadojë kontrata – duke e vënë Real Madridin në alarm të kuq.

Sulmuesi 24 vjeçar nënshkroi një kontratë të re tre-vjeçare me PSG-në vetëm një vit më parë, por sezoni i fundit i kësaj marrëveshjeje është fakultativ. Prandaj, lojtari mund të largohet nga kryeqyteti francez si një transferim i lirë verën e ardhshme, me Realin që mendohet të jetë destinacioni i tij i preferuar.Gjigantët spanjollë u përpoqën të nënshkruanin me Mbappen në gusht 2021 – duke parë një ofertë prej 170 milionë eurosh të refuzuar. Fituesi i Kupës së Botës u bind të angazhohej për të ardhmen e tij afatshkurtër në PSG, por duket se ai po peshon sërish opsionet e tij.

Siç raportohet nga “L’Equipe”, Mbappe ka pak interes për të nxitur atë zgjatje në kontratën e tij. Kjo mund ta detyrojë PSG-në ose të negociojë një marrëveshje tjetër me lojtarin ose ta shesë atë këtë verë, megjithëse të dyja këto opsione mund të rezultojnë të vështira.

Shumica e klubeve të mëdha evropiane do ta kishin të vështirë të grumbullonin para për të nënshkruar me Mbappen këtë verë, përfshirë Realin. Është gjithashtu e diskutueshme nëse skuadra e Carlo Ancelottit në të vërtetë duhet të transferojë Mbappen menjëherë, me Karim Benzeman që ende performon vazhdimisht.
Nëse Reali pret verën e ardhshme për të nënshkruar me Mbappen, kjo do të çlironte buxhetin e tyre të transferimit për të transferuar Jude Bellingham. Reprezentuesi anglez konsiderohet si një nga mesfushorët e rinj më të mirë në botë, pasi bëri përshtypje te Borussia Dortmund.

Bellinghamit iu mohua titulli i parë i ligës të shtunën pasi Dortmundi hodhi poshtë një mundësi të artë për të fituar Bundesligën. Ata duhej të mposhtnin Mainzin, por një barazim 2-2 i lejoi Bayern Munich të rrëmbejë titullin e 11-të radhazi.

Bellingham do të ishte një grusht shteti i madh për Realin, me Luke Modric që i afrohet fundit të karrierës së tij vezulluese. Mesfusha e plakur e Realit ishte e qartë gjatë humbjes së tyre të fundit 4-0 ndaj Manchester Cityt, me 37 vjeçarin dhe Toni Kroos që tani është 33 vjeç, duke luftuar për të mbajtur ritmin.

Por, Reali do të ketë padyshim mesfushën e re më emocionuese në Evropë nëse mund të arrijë Bellinghamin. Ata tashmë kanë dyshen franceze Aurelien Tchouameni, 23 vjeç, Eduardo Camavinga, 20 vjeç. Ky i fundit mund të luajë edhe në krahun e majtë.

Federico Valverde, Vinicius Junior dhe Rodrygo janë ende në kulmin e karrierës dhe mund të luajnë së bashku me Mbappen në sulm, nëse francezi përfundon një lëvizje. Eder Militao dhe David Alaba, ndërkohë, do të vazhdojnë partneritetin e tyre në zemër të mbrojtjes së Realit.

Zona e mbrojtësit të majtë është një shqetësim për Realin, me Antonio Rudiger që shpesh e plotëson. Ende vetëm 31 vjeç, Dani Carvajal do të mbetet mbrojtësi i djathtë i parë i klubit për disa kohë në vazhdim, ndërsa e njëjta gjë mund të thuhet për portierin Thibaut Courtois.

Si mund të rreshtohej Real Madridi me Mbappe dhe Jude Bellingham në skuadrën e tyre

Publikime te ngjashme