Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg – ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

1 minute, 35 seconds Read

Një burrë nga Kalifornia, i cili kaloi 33 vjet burg për tentativë vrasjeje, është shpallur i pafajshëm dhe është liruar, njoftoi të enjten prokurori i qarkut të Los Angeles.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Daniel Saldana, 55 vjeç, u dënua në vitin 1990 për hapjen e zjarrit ndaj një makine që përmbante gjashtë adoleshentë që po largoheshin nga një lojë futbolli në shkollën e mesme në Baldwin Park, në lindje të Los Anxhelosit.

Dy studentë u plagosën, por mbijetuan.

Sulmuesit i ngatërruan adoleshentët me anëtarë të bandës, thanë autoritetet.

Saldana ishte 22 vjeç në kohën e të shtënave dhe punonte me kohë të plotë si punëtor ndërtimi.

Ai ishte një nga tre personat e akuzuar për sulmin.

I dënuar për gjashtë akuza për tentativë vrasje dhe një akuzë për të shtëna në një automjet të pushtuar, Saldana u dënua me 45 vjet deri në burgim të përjetshëm.

Por Saldana u shfaq me Prokurorin e Qarkut George Gascón në një konferencë shtypi duke njoftuar shfajësimin e tij të enjten.

Ai tha se ishte mirënjohës që u lirua.

“Është një vuajtje, çdo ditë zgjohesh duke e ditur se je i pafajshëm dhe je i mbyllur në një qeli, duke qarë për ndihmë”, tha Saldana, raporton South California News Group.

Por, “Unë thjesht e dija që një ditë kjo do të vinte”, tha Saldana, sipas CBS Los Angeles. “Jam shumë mirënjohës. Thjesht falënderoj Zotin”.

Zyra e Gascon filloi hetimin pasi mësoi në shkurt se një tjetër sulmues i dënuar u tha autoriteteve gjatë një seance dëgjimore të lirimit me kusht në 2017 se Saldana “nuk ishte i përfshirë në të shtënat në asnjë mënyrë dhe ai nuk ishte i pranishëm gjatë incidentit”./Telegrafi

Publikime te ngjashme