Rusia sulmon depot e naftës në Ukrainë, Kievi i shkatërron artilerinë

0 minutes, 50 seconds Read

Rusia raportoi se forcat e saj në orët e fundit ndërmorën disa operacione të suksesshme ku sulmuan sistemin ukrainas të mbrojtjes ajrore, depot e karburantit, armët e avionëve dhe objektiva të tjera, ndërsa Ukraina pretendon se kundërpërgjigja e saj ishte e menjëhershme dhe shkatërroi artilerinë ruse.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha në raportin e përditshëm se forcat e saj kishin zmbrapsur ofensivën e nisur nga forcat ukrainase në drejtimet e Zaporizhzhia, Donetsk dhe Kupyansk, dhe rrëzuan një numër raketash dhe dronësh ukrainas.

Në të njëjtën ditë, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës pretendoi se gjatë 24 orëve të fundit, ka pasur dhjetëra angazhime luftarake në drejtime të ndryshme dhe zmbrapsën sulme të shumta ruse.

Forcat ukrainase kryen sulme mbi depot ruse të municionit dhe shkatërruan artilerinë ruse, në të njëjtën kohë u sulmuan vazhdimisht nga raketat dhe raketat e armikut.

Publikime te ngjashme